“Gaude Mater Polonia Wystawa pocztówek z kolekcji Mariana Sołobodowskiego w 1050. rocznicę Chrztu Polski”


Serdecznie zapraszamy

na wernisaż wystawy

autorstwa Krzysztofa Bąkały

 

Gaude Mater Polonia

Wystawa pocztówek z kolekcji Mariana Sołobodowskiego

w 1050. rocznicę Chrztu Polski

 

18 listopada (piątek) 2016 r. o godz. 17.00

Muzeum Niepodległości al. Solidarności 62

 

W okresie przygotowań do Bożego Narodzenia Muzeum Niepodległości zaprasza na wystawę pocztówek, w znacznej części ponadstuletnich, dobranych tak, że tworzą opowieść o dziejach chrześcijaństwa w Polsce: są tu widoki (m.in. reprodukcje malarstwa), które przypominają rodzime legendy, władców, błogosławionych i świętych, przełomowe chwile i pamiętne miejsca. Niecodzienny sposób na powtórkę z historii i okazja do refleksji.

 

Marian Sołobodowski, animator i menedżer kultury, z zamiłowania kolekcjoner archiwalnych pocztówek świątecznych i wycinanek ludowych, jest autorem wielu wystaw sztuki ludowej oraz innych przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych. W roku 2016 zorganizował wystawy: „Pocztówkowy Pokłon Trzech Króli” w warszawskiej Centralnej Bibliotece Rolniczej w ramach VIII Orszaku Trzech Króli, „Wielkanoc w pocztówce zaklęta” w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu oraz „Wycinanka podwarszawska” w stołecznym Mazowieckim Instytucie Kultury. W 2014 przygotował wystawę wielkanocną „Pocztówkowy zawrót głowy” w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Jest także pomysłodawcą i członkiem Kapituły Ogólnopolskiej Nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Grudziądza (ustanowionej w roku 1996).

Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Podyplomowe Studia Menedżerskie dla twórców, artystów i animatorów kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat kierował Wydziałem Kultury w Departamencie Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

gmp5plakat-kopiamaly