“Polska Fundacja Kościuszkowska”


Galeria Brama Bielańska

zaprasza na wernisaż wystawy

Tadeusz Kościuszko: Mereczowszczyzna – Solura.

Fotogramy Leszka Marka Krześniaka

 

28 stycznia (czwartek) 2016 r.

godzina 16.00

 

 

Galeria Brama Bielańska

ul. Czujna , 01-532 Warszawa

(brama wjazdowa na teren

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej,

od strony Wisłostrady)

 

Wystawa Tadeusz Kościuszko: Mereczowszczyzna – Solura

prezentuje fotogramy z miejsca urodzenia Tadeusza Kościuszki Mereczowszczyzny na Białorusi (4.02.1746 r.) oraz miejsca ostatnich lat życia Naczelnika – Solury w Szwajcarii, gdzie 15 października 1817 r. – zmarł. Wystawa jest formą uczczenia przypadającej w tym roku 270. rocznicy urodzin oraz przypadającej w przyszłym roku 200. rocznicy śmierci.   Fotogramy z Mereczowszczyzny pokazują zachowane pejzaże tych okolic, w które na szczęście nie zostały wpisane elementy industrializacji. Pokazuje zrekonstruowany drewniany dworek, w którym urządzono muzeum, i gdzie co roku w rocznicę urodzin, odbywają się międzynarodowe spotkania osób, które przybywają tu dla uczczenia pamięci Tadeusza Kościuszki. Pokazują sprzęty ze starego kościoła, w którym był ochrzczony (12.II.1746 r.), tablice pamiątkowe z roku 1996 wykonane staraniem Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej. Fotogramy z Solury pokazują nie tylko pamiątki po Kościuszce zgromadzone w Muzeum, które zostało urządzone w domu, w którym żył i umarł, ale także kontrowersyjny z punktu widzenia wielu odwiedzających to miasto turystów, także z Polski, pomnik w parku poświęcony Tadeuszowi Kościuszce. Wystawa ta pokazuje także ludzi, którzy pielgrzymują dom tych miejsc, składają kwiaty i przeżywają swego rodzaju katharsis.
W Mereczowszczyźnie spotkania w dniu urodzin odbywają się corocznie od roku 1996. Przybywają na nie przedstawiciele ambasad: USA, Polski, Francji, Szwajcarii, Litwy, Ukrainy, Rosji, delegacje towarzystw kościuszkowskich z Polski i Białorusi, działacze kultury z Białorusi, młodzież szkolna oraz okoliczni mieszkańcy.

 

 

Leszek Marek Krześniak

autor wystawy, ma w swoim dorobku, także wiele innych wystaw fotogramów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i uznaniem zwiedzających: Zioła ziółeczka, Rośliny miłosne, Erotyka drzew oraz reportaże z obchodów rocznic kościuszkowskich i budowy pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie: Warszawa 1794, Ziemia rodzinna Tadeusza Kościuszki, Białoruskie inspiracje Kościuszką, Współczesna Tradycja Kościuszkowska, Julian Ursyn Niemcewicz, Tam w Szwajcarii…, Rośliny na serce, Maroko, Malaga i okolice, Smaki
i przysmaki
, Zwyczajne a niezwykłe, Powidoki.

Plakat