“Kazachstan – Ursynów. Droga Feliksa Mostowicza do kraju przodków”.


W dniu 18.09 (piątek) o godzinie 12.00 odbędzie się w Galerii Brama Bielańska (wchodzącej w skład Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej) wernisaż wystawy  malarskiej Kazachstan – Ursynów. Droga Feliksa Mostowicza do kraju przodków.

 

Artysta wykonuje obrazy olejne, akwarele , grafiki, rysunki, karykatury do gazet . Jego prace charakteryzuje  realizm z elementami symbolizmu. Eksponował je na wystawach organizowanych w Ałma-Acie (Ałmaty), Kokczetawie, Moskwie, Weimarze,  Warszawie, Szczecinie, Gdańsku , Poznaniu, Siedlcach, w Rydze i w innych miastach. W 2002 roku został uhonorowany nagrodą Kawalera Orderu „Polonia Mater Nostra Est”, za szczególne zasługi dla narodu i państwa polskiego.

 

 Twórczość artysty ukształtowały dwie kultury. Urodził się w Kazachstanie, jednak identyfikował się z Polską, która od pokoleń była ojczyzną jego przodków. Kraj dzieciństwa i wczesnej młodości  pozostawiły w nim głębokie ślady, dlatego po powrocie do kraju nadal portretował kazachską rzeczywistość. Część jego obrazów ma charakter unikalny, gdyż przedstawia losy zesłańców z Żytomierszczyzny (obecnie Ukraina) , którzy przybyli na  step, aby zmieniać nietkniętą przez człowieka calinę, w ziemię uprawną.  Prace te zobaczymy  w pierwszej części ekspozycji.

 

Na drugą część wystawy składa się kameralny obraz Ursynowa, w którym artysta mieszka już prawie dwadzieścia lat. W nowoczesnej dzielnicy wyszukuje przede wszystkim śladów przeszłości, ciszy i nieskażonej przyrody. Osobliwemu widzeniu dwóch światów – Kazachstanu i Ursynowa warto się przyjrzeć, by odkryć ich drugie, rzadko spotykane oblicze.

plakat