IV Międzynarodowy Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego” – Lwów listopad 2015 r.


W połowie listopada 2015 r. we Lwowie odbywa się IV już edycja Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”. W jego programie znalazło się wiele interesujących przedsięwzięć artystycznych oraz popularno-naukowych. Niewątpliwie jednym z najświetniejszych jego uczestników jest Krzysztof Penderecki. Mieszkańcy Lwowa i goście Festiwalu będą mogli również obejrzeć występ Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Festiwal odbywa się niemal na rodzinnej ziemi pianisty. Jego miejscem urodzenia jest Kuryłówka na Podolu, gdzie 18 listopada 1860 r. urodził się Ignacy Jan Paderewski. Festiwal ma pokazać wspólną przeszłość kulturową obu państw – Polski i Ukrainy. Celowi temu służyć będzie panel dyskusyjny „Geopolityczne aspekty polsko-ukraińskich stosunków II RP i UNR – czasów Ignacego Jana Paderewskiego”. W jego trakcie Muzeum Niepodległości z Warszawy zaprezentuje wystawę planszową Ignacy Jan Paderewski (1860 – 1941) – Polak, Europejczyk, Mąż Stanu i Artysta. Wystawa na 36 planszach ilustruje działalność tego genialnego pianisty na polu muzyki i polityki. Jak nikt inny potrafił swoją popularność i charyzmę artysty wykorzystać dla sprawy odzyskania przez Polskę Niepodległości. I to dwukrotnie. Po raz pierwszy w roku 1918 jako Prezydent (tak wówczas określano stanowisko Premiera) Rady Ministrów i jednocześnie Ministra Spraw Zagranicznych. Był też delegatem na Konferencję Pokojową w Wersalu, a po jej zakończeniu, wraz Romanem Dmowskim sygnatariuszem Traktatu Wersalskiego. Po raz drugi polityka upomniała się o Paderewskiego w czasie II wojny światowej. Niestety nie doczekał jej zakończenia. Zmarł w Nowym Jorku 29 czerwca 1941 r.

 

Obok powyższej wystawy, warszawskie Muzeum Niepodległości prezentuje we Lwowie część spośród swojego bogatego dorobku wydawniczego. Są to albumy, wydawnictwa o charakterze historycznym, foldery wystaw, a także wydawnictwa popularyzujące bieżącą działalność wystawienniczą i edukacyjną.

 

http://paderewski.eu/pl/festival/

 

af7