Publikacje Muzeum Niepodległości – 2022W informatorze wystawy Wielkanoc. Ikonografia współczesnych kart pocztowych zaprezentowane zostały współczesne karty wielkanocne znajdujące się w zbiorach Muzeum Niepodległości, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz w zbiorach prywatnych. Święta Wielkanocne były okazją do przedstawienia blisko 290 kart. Najważniejszą kategorią są zbiory zgromadzone w dziale Dokumentacji Życia Społecznego Muzeum Niepodległości.  Zarówno wystawa jak i towarzyszący jej katalog przedstawia wybrane przykłady z kilku poprzednich lat, typowe i charakterystyczne. Typologia tych obiektów składa się na karty z elementami sakralnymi, religijnymi, karty z elementami ludowymi, z tradycją ustną oraz karty „świeckie” eksponujące obiekty wiosenne, motywy związane z pokarmami, itp.


Publikacja Ks. kanonik Jan Golędzinowski – duchowny, społecznik radny Warszawy, więzień Pawiaka, Auschwitz i Dachau autorstwa Beaty Michalec, pod redakcją Tadeusza Skoczka, wydana została przez Muzeum Niepodległości w Warszawie i Dom Kultury Świt w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy. ”. Jest to pierwsza publikacja jak do tej pory była wydana i w całości poświęcona Targówkowi Mieszkaniowemu.

Beata Michalec od wielu lat zajmuje się w swojej pracy naukowej historią regionu – Warszawy, w tym historią Targówka. Jako radna Miasta Stołecznego Warszawy, członkini Komisji Nazewnictwa przyczyniła się do nadania na Targówku Mieszkaniowych imienia Jana Ignacego Golędzinowskiego jednemu ze skwerów przy wejściu do Metra.

W niniejszej publikacji przez pryzmat postaci pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła Chrystusa Króla przenosi nas w czasy okresu międzywojennego, w panującą atmosferę życia codziennego na Targówku. Przybliża nam postać ks. Golędzinowskiego, społecznika, który zmienił oblicze tej części miasta.

Od momentu budowy parafii Chrystusa Króla przy ul. Tykocińskiej i pojawienia się tam ks. Jana Golędzinowskiego, Targówek zmienił swoje oblicze. Prężne działania księdza, jako proboszcza i prezesa Towarzystwa Miłośników Targówka przyczyniły się do rozwoju tego miejsca. Targówek wyprowadzono z największego ubóstwa, władze miejskie we współpracy z proboszczem dokonały wielkiego skosu cywilizacyjnego. Mieszkańcy nie czuli się odrzuceni, ich codzienny byt się poprawiał. Próby unowocześnienia i przekształcenia oblicza dzielnicy, bliższego związania z lewobrzeżną Warszawą to wielka zasługa ks. Jana Golędzinowskiego. Jego troska o ucywilizowanie dzielnicy, dbałość o kulturę obyczajów przyczyniło się do tego, że na Targówku zagościł rozwój. Targówek jest tym miejscem stolicy, gdzie historia i tradycja splatają się z dniem dzisiejszym.Boże Narodzenie. Ikonografia współczesnych kart świątecznych to katalog wystawy pod redakcją Haliny Murawskiej i Tadeusza Skoczka. W niniejszym informatorze Czytelnik odnajdzie zestawienie ikonografii współczesnych kart świątecznych oraz fotografie pocztówek związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Ta publikacja zawiera również teksty autorstwa Adama Struzika Gromniczna w muzeum i dr Tadeusza Skoczka Kartki świąteczne jako niematerialne dziedzictwo kultury