“Zapomniana wojna 1914-1918” – promocja książki Andrzeja Nieuważnego


Muzeum Niepodległości w Warszawie, Wydawnictwo BOSZ oraz Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku zapraszają na promocję książki Andrzeja Nieuważnego Zapomniana wojna 1914-1918. Front wschodni, która odbędzie się 10 czerwca 2016 roku (piątek) o godz. 15.00 w sali kinowej Muzeum Niepodległości al. Solidarności 62.

 

 

Książka Andrzeja Nieuważnego wpisuje się w obchody rocznicy I wojny światowej, którą – w zbiorowej pamięci – przysłoniła tragedia drugiej wojny światowej. Jeśli nawet o niej pamiętamy, to najczęściej w aspekcie czysto polskim (Komendant Józef Piłsudski, Legiony) lub jako opowieści o odległej Marnie, Verdun, gazie pod Ypres, pierwszych czołgach. Dwa razy dłuższy niż zachodni, 1500-kilometrowy front wschodni nie funkcjonuje w świadomości. Po stu latach wspominamy go tylko z okazji kilku bitew na ziemiach dzisiejszej Polski (Łódź, Limanowa, Gorlice).

 

Kto jednak wie, co działo się na Wołyniu, pod Kowlem czy Rygą? Album przywraca pamięć o milionach uchodźców i ofiarach gigantycznych zmagań, które naznaczyły tę część Europy. Autor przypomina całą historię ważnej dla Polaków wojny, choć nie była to polska wojna – to fragment wspólnej historii kilkunastu narodów.

 

Publikacja nie jest jedynie zbiorem suchych faktów historycznych, okraszonych przypadkową ikonografią. Oddaliśmy głos świadkom epoki, a setki niepublikowanych fotografii przybliżają czasy, w których śmierć milionów ludzi mieszała się z nadzieją na lepsze – lub chociaż inne – Jutro.

 

 

Promocja książki Wydawnictwa BOSZ będzie okazją do przybliżenia wydarzeń, które rozegrały się w latach 1914-1918 na froncie wschodnim.

 

 

W spotkaniu udział wezmą Rektor Akademii Humanistycznej w Pułtusku prof. dr hab. Adam Koseski, prof. dr hab. Andrzej Skrzypek oraz Marcin Ochman – kustosz Działu Historii Wojskowości Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

 

 

Szkoda tylko, że zabraknie Autora, przedwcześnie zmarłego Andrzeja Nieuważnego, który imponował wiedzą i umiejętnością prezentowania historii.

 

ZW kopia