“Z Orłem Białym przez wieki”. Dni Niepodległości 2016


Muzeum Niepodległości w Warszawie

i Fundacja Willa Polonia

 

w ramach Dni Niepodległości w Muzeum Niepodległości

zapraszają

w samo południe

w niedzielę 20 listopada 2016 r.

na spotkanie

 

„Z Orłem Białym przez wieki”

 

 

12.00

„Dzieje znaku Orła Białego” – wykład Krzysztofa Mordyńskiego,

kuratora wystawy „Z Orłem Białym przez wieki”

Znawca tematu przybliży historię jednoczącego nas od prawie ośmiuset lat symbolu, który jest jednocześnie znakomitym odbiciem dziejów Polski: śledząc przemiany znaku Orła Białego, poznajemy historię ojczyzny, sztuki, wzornictwa.

 

13.00 

Prapremiera kantaty Perseidy – z Orłem Białym przez wieki

prof. Sławomira Czarneckiego

Profesor Sławomir Czarnecki, kompozytor, pedagog, organizator życia muzycznego, urodził się 23 lipca 1949 roku w Jeleniej Górze. W latach 1969–74 studiował kompozycję u Piotra Perkowskiego i Romualda Twardowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). W latach 1980–81 jako stypendysta rządu francuskiego odbył studia uzupełniające u Oliviera Messiaena w Paryżu.

Po ukończeniu studiów podjął pracę nauczyciela przedmiotów teoretycznych w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie, gdzie obecnie wykłada kompozycję. W latach 1989–1992 pełnił funkcję wicedyrektora tej uczelni. Był jednym z inicjatorów powołania Uczniowskiego Forum Muzycznego – festiwalu organizowanego od roku 1996 przy PSM im. Józefa Elsnera, podczas którego prezentowane są utwory uczniów i absolwentów szkoły. W 2006 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej kompozycja i teoria muzyki na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki, Rytmiki i Edukacji Artystycznej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Od 2006 pracuje w Instytucie Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego.

Zdobył wiele nagród i wyróżnień podczas konkursów kompozytorskich. Należy do Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Związku Kompozytorów Polskich oraz Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego (w którym pełni funkcję wiceprezesa). Od roku 2011 jest prezesem Oddziału Warszawskiego ZKP.

 

14.00

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Z Orłem Białym przez wieki”

Pozwoli zobaczyć fascynujące dzieje symbolu Polski, splatające się z historią naszego państwa i narodu – w kontekście ludzi, miejsc i wydarzeń.

 

http://muzeum-niepodleglosci.home.pl/OrzelBialy/

 

orzel3-kopiaorzelcube2-kopia