„Taniec z czasów Górnego” – Tadeusz Górny In Memoriam


„Taniec z czasów Górnego” – Tadeusz Górny In Memoriam

 

W piątek, 10 marca o godzinie 17.00 w Sali Kinowej Muzeum Niepodległości w Warszawie (al. Solidarności 62) odbędzie się spotkanie wspomnieniowe o Tadeuszu Górnym – popularyzatorze jazzu, muzyki i literatury.

 

Wspominać będziemy nie tylko lata poświęcone czytelnictwu, w tym znany program „Książki z Górnej Półki”, ale też czasy Hybryd, Stodoły, Dziekanki czy Remontu. Przypomnimy Tadeusza flecistę, animatora warszawskiej sceny jazzowej i ruchu muzycznego, przywołamy jego związki z kulturą ludową i wiele innych przedsięwzięć.

 

Motywem muzycznym spotkania stanie się „Taniec z czasów Górnego” – utwór jazzowego zespołu Hagaw, który w latach 60. skomponowany został z myślą o Tadeuszu.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Tadeusz Górny  – dziennikarz, redaktor, popularyzator muzyki, jazzu, kultury ludowej  i czytelnictwa urodził się w 1941 roku w Warszawie. Z wykształcenia był flecistą, absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. W latach 60. został animatorem stołecznej sceny jazzowej współpracując między innymi z „Jazz Forum”, „Jazzem” i „Ruchem Muzycznym”. W połowie lat sześćdziesiątych związany był   z programami I i III Polskiego Radia. Wówczas pracował w Centralnym Ośrodku Metodyki Kultury, Ministerstwie Kultury i Sztuki, Narodowej Radzie Kultury. W latach osiemdziesiątych zaangażował się w popularyzowanie kultury ludowej. Był między innymi inicjatorem wydawania poradnika Związku Młodzieży Wiejskiej „Kurenda”, jednym z założycieli „Sceny Ludowej” i inicjatorem festiwalu „Eurofolk”.

Od 1991 roku praktycznie w całości poświęcił się popularyzacji czytelnictwa. Szczególną popularność przyniósł mu program „Książki z Górnej Półki”, który emitowany był na antenie TV Polsat (1993-1996), a potem w TVP SA (2002-2007). O książkach opowiadał również  w Polskim Radiu. W kolejnych latach był sekretarzem jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, członkiem zarządu spółki „Targi Książki” oraz koordynatorem programowym Warszawskich Targów Książki przyczyniając się do ich rozkwitu.

Tadeusz Górny był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za dokonania w dziedzinie upowszechniania kultury. Był, obok wielu innych odznaczeń, pierwszym laureatem nagrody Polskiej Izby Książki „Pikowy laur” za całokształt pracy na rzecz popularyzacji czytelnictwa (2005 rok) oraz Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia  w dziedzinie upowszechniania kultury (2006 rok).  W 2001 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej oraz za osiągnięcia w propagowaniu czytelnictwa. Został również uhonorowany Srebrnym (2008 rok) oraz Złotym (2016 rok) Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.