Tadeusz Górny (1941–2016)


Tadeusz Górny (1941–2016)

 

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że 28 lipca 2016 roku zmarł Tadeusz Górny, wiceprzewodniczący Rady Muzeum Niepodległości, laureat Nagrody im. Władysława Orkana oraz Nagrody im Andrzeja Potoka, pomysłodawca wielu inicjatyw programowych naszej instytucji.

 

dr Jan Sęk – przewodniczący Rady Muzeum Niepodległości

dr Tadeusz Skoczek – dyrektor Muzeum Niepodległości

 

Uroczystość pożegnalna odbędzie się w piątek 5 sierpnia o godz. 13.00 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. O godz. 14.30 nastąpi złożenie urny do grobu rodzinnego na Starych Powązkach.

 

Górnynekrolog kopia

Tadeusz Górny, dziennikarz, redaktor, popularyzator kultury, był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Jako dziennikarz debiutował w połowie lat 60. Od roku 1966 pracował w Polskim Radiu, a od 1969 w Telewizji Polskiej. Od 1974 jako urzędnik państwowy pełnił odpowiedzialne funkcje w resorcie kultury, zajmując się jednocześnie działalnością publicystyczną. Od 1991 poświęcił się promocji książek i czytelnictwa. Był jednym z twórców nagrody sezonu wydawniczo-księgarskiego „Ikar”. W 1992 powrócił do działalności radiowej i telewizyjnej. Dużą oglądalnością cieszył się jego autorski program telewizyjny „Książki z górnej półki”. Prowadził również nocny program o książkach w Polskim Radiu. Od 2007 promował czytelnictwo, współpracując z prasą oraz z Muzeum Niepodległości w Warszawie, gdzie prowadził spotkania miłośników książki historycznej „Klioteka”. Był sekretarzem jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, członkiem zarządu spółki „Targi Książki” i koordynatorem programowym Warszawskich Targów Książki oraz wiceprzewodniczącym Rady Muzeum Niepodległości.

Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za dokonania w dziedzinie upowszechniania kultury i twórczość publicystyczną. Otrzymał m.in. nagrody: im. Jędrzeja Cierniaka, im. Władysława Orkana, im. Andrzeja Potoka, prezesa TVP S.A, honorową „Złotą Tarkę”. A także odznaki: „Zasłużony Działacz Kultury”, „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Honorową Odznakę PTWK, „Zasłużony dla m.st. Warszawy”. Był laureatem nagrody Polskiej Izby Książki „PIK-owy Laur” za całokształt pracy na rzecz popularyzacji czytelnictwa oraz Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.