“Pożegnanie lata” – koncert


Muzeum Niepodległości w Warszawie

zaprasza

w czwartek 22 września 2016 o g. 17.00

 

do Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów

(al. Solidarności 62)

na

 

Koncert – pożegnanie lata

„Warszawskie pocztówki muzyczne”

 

Szymon Telecki – skrzypce,

Paweł Pawlik – fortepian

 

Na program koncertu składają się utwory warszawskich kompozytorów XIX i XX wieku powstałe dzięki inspiracjom letnimi obrazami. Dźwięki utrwalone w tych partyturach to muzyczne pocztówki z wakacji.

 

Program

Fryderyk Chopin – Ballada g-moll op. 23

Fryderyk Chopin – Scherzo h-moll op. 20

Juliusz Wertheim – 2 Preludia op. 5: nr 1 c-moll, nr 2 C-dur

Karol Szymanowski – Mity, trzy poematy na skrzypce i fortepian op. 30:

Źródło Aretuzy, Narcyz, Driady i Pan

Ignacy Jan Paderewski/Stanisław Barcewicz – Melodia op. 16

 

wpm-kopia

 

Szymon Telecki,

absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Tadeusza Gadziny (2008), w 2011 roku ukończył trzyletni staż artystyczny na tej uczelni w klasie skrzypiec prof. Tadeusza Gadziny. Od 2014 doktorant Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (specjalność: skrzypce). Uczestniczył w licznych kursach skrzypcowych, prowadzonych m.in. przez prof. Wandę Wiłkomirską, prof. Tadeusza Gadzinę, prof. Tomasza Tomaszewskiego. Był stypendystą Fundacji J&S Pro Bono Poloniae w Warszawie oraz wieloletnim stypendystą Fundacji Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku.

W 2011 zdobył I nagrodę w kategorii solistycznej oraz I nagrodę w kategorii zespołów kameralnych (duo skrzypce – fortepian z pianistą Pawłem Pawlikiem) w X Międzynarodowym Konkursie Wykonawstwa Muzycznego „Don Vincento Vitti” w Castellana Grotte we Włoszech. W 2012 dostał wyróżnienie w II Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych na Malcie (Telecki&PawlikDuo).

W 2013 zdobył IV nagrodę w XI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Padwie (Telecki&PawlikDuo). W 2014 – I nagrodę w 24. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Barletcie, a w 2015 – Grand Prix w X Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej „Musica Insieme” San Dona di Pieve we Włoszech.

Występował z recitalami w wielu krajach Europy (m.in. we Włoszech, w Niemczech, Belgii). Koncertował jako solista z orkiestrami: Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach, Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis w Bydgoszczy, Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. Witolda Lutosławskiego, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Od 2007 współpracuje z pianistą Pawłem Pawlikiem, tworząc duo skrzypce – fortepian.

 

Paweł Pawlik,

absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn (2005), w latach 2007–2009 był uczestnikiem stażu artystycznego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kameralistyki prof. Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej. Umiejętności pianistyczne pogłębiał, uczestnicząc w wielu kursach mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych pianistów, m.in. prof. Andrzeja Jasińskiego, prof. Emanuela Axa, prof. Elżbiety Tarnawskiej.

Jest laureatem międzynarodowych konkursów kameralnych: zdobywcą I nagrody podczas X Concorso Internazionale di Esecuzione e Composizione „Don Vincenzo Vitti” w Castellana Grotte we Włoszech (2011), wyróżnienia podczas II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego na Malcie (2012), IV nagrody podczas XI International Music Competition „Premio Città di Padova (2013), I nagrody podczas XXVI Concorso Internazionale per Giovani Musicisti, Barletta (2014), I nagrody (Primo Premio Assoluto) podczas X International Competition „Musica Insieme” w Musile di Piave (2015).

Występuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Koncertował jako solista z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach (w ramach obchodów Roku Chopinowskiego 2010), Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis, Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. Witolda Lutosławskiego. Koncentrując swoje zainteresowania na muzyce kameralnej, współpracuje z wieloma instrumentalistami i śpiewakami, a na stałe – ze skrzypkiem Szymonem Teleckim. Od 2008 pracuje jako pianista, zajmując stanowisko wykładowcy na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.