“Ostatni list do Matki” – promocja książki


„Ostatni list do matki. Wspomnienia Żołnierza Wyklętego” – promocja książki

 

 

Więc jeśli kiedyś wróci Polska,

To niech się za nas ktoś upomni.

Żegnaj, Mateczko, muszę kończyć.

Klucz zgrzyta w zamku… Idą po mnie…

 

Leszek Andrzej Mroczkowski

 

W piątek 12 maja 2017 r.

o g. 18.00

 

zapraszamy

do Muzeum Niepodległości

al. Solidarności 62

 

na promocję książki ppłk. Leszka Andrzeja Mroczkowskiego

 

 

„Ostatni list do matki. Wspomnienia Żołnierza Wyklętego”

 

 

W programie:

– spotkanie z Autorem

– wieczór poetycko-muzyczny pt. „Tylko w polu biały krzyż” w wykonaniu zespołu M.A.T

 

 

Młody człowiek walczący o wolność Polski trafia, jak wielu innych Żołnierzy Wyklętych, do celi śmierci w stalinowskim więzieniu. Cudem ocalony, ratuje również swoje świadectwo życia: pamiętnik walki i wiersze więzienne. Tom zawierający poezję i prozę Leszka Andrzeja Mroczkowskiego, jedyna w swoim rodzaju publikacja Poety – Bohatera, to głos pokolenia, które nie może zostać zapomniane. Książka wydana po latach staraniem Stowarzyszenia Dobro Wspólne Ojczyzna przypomina, jak cenna jest wolność i jak wiele kosztuje walka o nią.

 

Pułkownik Leszek Andrzej Mroczkowski (ur. 8 października 1931 r. w Pustelniku koło Warszawy) w 1948 r. jako uczeń gimnazjum został członkiem Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Uczestniczył w licznych walkach z KBW i MO, odpowiadał za przerzut ludzi i informacji dla Rządu na Uchodźstwie przez granicę Czechosłowacką. W 1952 r. aresztowany i po długim i brutalnym śledztwie skazany na karę śmierci, którą w drugiej instancji sąd zmienił na 12 lat ciężkiego więzienia. Dzięki amnestii w 1957 r. opuścił zakład karny. Przez kolejne lata nadal był inwigilowany i poddawany represjom przez aparat bezpieczeństwa. Mimo to w latach osiemdziesiątych włączył się w działalność opozycyjną w powstającej, a później podziemnej „Solidarności”. Po roku 1989 został działaczem środowiska kombatanckiego. 11 listopada 2009 r. odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i za działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju, 9 grudnia 2015 – Krzyżem Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

 

Stowarzyszenie Dobro Wspólne Ojczyzna wydało książkę w roku 2015 w nakładzie 1000 egzemplarzy. W 2016 r. ukazało się wydanie drugie w tym samym nakładzie, które było rozdawane bezpłatnie. Nakład książki został wówczas wyczerpany.

 

 

„Ten niewielki zbiorek wspomnień, za mały jak na ogrom przeżyć autora, jest długiem wdzięczności za ocalenie życia młodego człowieka, tak ciężko zagrożonego i doświadczonego w czasach powojennych. Jest również hołdem dla tych, którym nie udało się przeżyć”.

dr Antonina Komorowska, więzień polityczny

 

„Wiersze czytam i płaczę”.

Ewa Tomaszewska, polityk, społecznik, nauczyciel akademicki

 

 

http://dobrowspolne.pl/ostatni-list-do-matki-wspomnienia-zolnierza-wykletego-ksiazka-juz-dostepna-jako-e-book/

 

http://dobrowspolne.pl/wideorealcja-z-promocji-ksiazki-pplk-leszka-andrzeja-mroczkowskiego-w-lomiankach/