“Nora Ney”.


Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza w dniu 14 maja o godzinie 17.00 na prelekcję poświęconą Norze Ney. Będzie to kolejne spotkanie z cyklu „Gwiazdy na Syberii”, które poprowadzi dr Anna Milewska-Młynik.

 

Nora Ney (właśc. Zofia Neyman, aktorka żydowskiego pochodzenia) była ostatnią wielką gwiazdą polskiego ekranu. Uznawano ją za famme fatale kina okresu międzywojennego i obsadzano często w rolach niebezpiecznych kochanek. Miała specyficzną, egzotyczną urodę, potrafiła oczarować tańcem i elektryzującym spojrzeniem. W latach 1926-1939 zagrała w 12 rolach filmowych, później – już w żadnej. Na drodze jej kariery stanęła wojna. Deportowano ją z córką Joasią i siostrą do północnego Kazachstanu, gdzie pracowała w sowchozie.

 

Po powrocie z zesłania w 1945 roku, Nora Ney przyjechała do kraju, lecz nie udało jej się wrócić do zawodu aktorskiego. Okazało się, że w nowym polskim kinie , dla aktorki kojarzonej z hollywoodzkim blichtrem nie było miejsca. Filmy, w których najczęściej grała role, były wzorowane na produkcji hollywoodzkiej. Zmienił się też polski styl aktorstwa. Niepotrzebna stała się „sanacyjna diwa”, femme fatale, piękna uwodzicielka.

 

W 1946 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Ale i tam nadzieje na powrót do aktorstwa nie ziściły się. Barierą okazał się brak nieznajomości języka angielskiego. Zmarła 21 lutego 2003 roku w Encinitas, Kalifornia. Miała 97 lat.

 

Nora Ney stała się ofiarą historii, tak jak wielu ludzi, którzy udali się na emigrację i musieli porzucić swoje dotychczasowe życie i udaną nieraz karierę, by zarabiać pieniądze na codzienny byt.

Ney kopia