NOC MUZEÓW 2022


Noc Muzeów to wydarzenie, które cieszy się dużym zainteresowaniem warszawiaków. W tym roku odbędzie się 14 maja. Muzeum Niepodległości przygotowało z tej okazji liczne atrakcje. W siedzibie głównej – w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów przy al. Solidarności 62 – zaczynamy o 19:30 od warsztatów ,,Jak powstaje książka”, o godz. 20.00 odbędzie się koncert muzyki poważnej pt. „Dawna muzyka w młodym wykonaniu”, przygotowany przez uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego, pod opieką artystyczną prof. Stanisława Halata. O godzinie 21.00 prawdziwy hit – „Z modą przez wieki, opowieść o historycznych strojach polskich od XVIII do XX wieku”, prezentacja grupy rekonstrukcyjnej ,,Spacery Pań Warszawskich” w wykonaniu Gabrieli Krysińskiej, Wandy Kułakowskiej i Zuzanny Grudzińskiej. Będzie też możliwość obejrzenia jednej z najcenniejszych rzeźb ze zbiorów Muzeum Niepodległości – „Ekshumowany” autorstwa Aliny Szapocznikow.

Bogaty program przygotowały również oddziały Muzeum Niepodległości. W Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej obozowisko z Powstania Styczniowego zaprezentuje Grupa Historyczna Niepodległość 1863, pokazane zostaną nowe eksponaty związane z Powstaniem Styczniowym na wystawie głównej „Więźniowie X Pawilonu”. W Sali audiowizualnej im. Karola Beyera o godz. 21.00 i 22.00 odbędą się dwa pokazy nominowanego do Oscara filmu pt. „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka (współorganizacja – Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy).

Muzeum Więzienia Pawiak oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa co roku przyciągają w trakcie Nocy Muzeów tłumy zwiedzających. A to za sprawą programów poetycko-muzycznych oraz inscenizacji historyczno-artystycznych w wykonaniu zaprzyjaźnionej grupy rekonstrukcji historycznej Stowarzyszenia „Pasjonaci Historii Warszawy 1939-1945”. Ponieważ 2022 jest Rokiem Tadeusza Gajcego, podczas Nocy Muzeów – odbywającej się w Muzeum Więzienia Pawiak pod tytułem „TEMU, KTÓRY PRZYJDZIE – czyli Noc z dedykacją w 100. rocznicę urodzin Tadeusza Gajcego” – przypomniany zostanie ten niezwykle utalentowany i wrażliwy twórca z pokolenia Kolumbów, poprzez działania konspiracyjne związany z Pawiakiem. O wspólnej historii trzech poetów redagujących pismo „Sztuka i Naród”: Wacława Bojarskiego, Tadeusza Gajcego i Zdzisława Stroińskiego – opowie kustosz Muzeum. Program, przygotowany przez Muzeum Niepodległości we współpracy z Fundacją ART., został zrealizowany dzięki współfinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Na terenie dziedzińców muzealnych przedstawione zostaną również scenki z życia konspiracyjnego. Dodatkowo odbędzie się pokaz zabytkowych pojazdów, w tym „budy” – samochodu wożącego więźniów na przesłuchania na trasie Pawiak – aleja Szucha. Dzięki współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki można będzie ponadto zwiedzić wnętrza budynku, w którym podczas okupacji mieścił się Urząd Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa.

Noc Muzeów 14/15 maja 2022 w Muzeum Niepodległości i w jego oddziałach potrwa od godz. 19.00 do 1.00.

WAŻNE: Muzeum Niepodległości oraz jego oddziały będą nieczynne dla zwiedzających w dniach 14 i 15 maja w godzinach 10.00 – 17.00.