Marian Jonkajtys w cyklu “Gwiazdy na Syberii”.


Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu “Gwiazdy na Syberii”.

 

Marian Jonkajtys – bard Sybiraków

(Marian Jonkajtys (ur. 20 maja 1931 w Augustowie, zm. 4 kwietnia 2004 w Warszawie) – polski aktor, reżyser teatralny, poeta, rzeźbiarz, pedagog. Założyciel i wieloletni dyrektor warszawskiego Teatru Rampa.)

 

Marian Jonkajtys – bard Sybiraków

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza 13 kwietnia 2016 roku o godzinie 14. na spotkanie z cyklu „Gwiazdy na Syberii” ,poświęcone  Marianowi Jonkajtysowi, autorowi słynnego hymnu „Marsz Sybiraków”. Według Ryszarda Reiffa artysta ten „zachował obraz tamtych czasów i utrwalił go w pieśni, aby stała na straży odzyskanej wolności i była przestrogą dla ludzi i narodów”.

                Życie Jonkajtysa pokażemy na kanwie losów tysięcy deportowanych w czasie drugiej wywózki 13 kwietnia 1940 roku.    Zesłanie zniweczyło mu  spokojne dzieciństwo, ale nie odebrało hartu ducha i  rozlicznych talentów, gdyż po powrocie  do kraju zasłynął jako aktor, reżyser, poeta, rzeźbiarz i pedagog. W uroczystości  przygotowanej przez Oddział Warszawski Związku Sybiraków wraz z Muzeum Niepodległości obejrzymy filmową prezentację wywiadów z artysta, przypomnimy jego życiorys i karierę twórczą oraz zaprezentujemy wiersze  poety w interpretacji młodzieży szkolnej z  LXII Liceum  Ogólnokształcącego im. Władysława Andersa w Warszawie. Pokażemy też symboliczny różaniec sybiracki, który Marian Jonkajtys podarował Muzeum Niepodległości.

 

Prowadzenie:

dr Anna Milewska-Młynik

 

13 kwietnia (środa) 2016 r.,  godz. 14.00

Muzeum Niepodległości

al. Solidarności 62

 

Jonkajtysplakat kopia