“Kazimierz – unicestwiona idylla.” – projekcja filmu dokumentalnego


Zapraszamy na film : “Kazimierz – Unicestwiona Idylla” w reż. WIESŁAWA DĄBROWSKIEGO, autora m.in. nagrodzonego na MFFHiW filmu o Paderewskim został kilka dni temu wyróżniony główna nagrodą GOLD REMI AWARD na 49 Annual WorldFest – Houston w Texasie. Było to w dniach 7-14.20116.

 

Będzie to pierwszy pokaz filmu, po tej nagrodzie, a także pierwszy w Polsce, poza festiwalem zaprezentowany publicznie, na otwartym dla widzów pokazie.

W spotkaniu weźmie udział Autor.

 

27 kwietnia (środa) 2016 r. godz. 17.00

Muzeum Niepodległości

al. Solidarności 62, Warszawa

 

Kazimierz – unicestwiona idylla.

 

 

Dokumentalna opowieść o fenomenie miasteczka Kaimierz Dolny nad Wisłą. O jego historii, także współczesnej, artystycznej i magicznej aurze. Unicestwiona idylla – to „krzyk historii” o zbrodniczym gwałcie dokonanym na narodzie żydowskim, jego sztuce, cywilizacji i kulturze. Kazimierz w międzywojniu zasłynął jako symbiotyczne, wielonarodowościowe, wielokulturowe miasteczko, które społeczność żydowska nazwała swoim sztetlem. Bo tam historia, architektura, natura i mieszkańcy tworzyli osobliwą mieszanką przeszłości i teraźniejszości, egzotyki i swojskości, gdzie mieszkało ubóstwo, cnota i żydowska pobożność.

Kazimierz1 kopia