“Jerzy Michotek” – Gwiazdy na Syberii


JERZY MICHOTEK – LWOWIAK Z GITARĄ

Jerzy Michotek urodził się 31 sierpnia 1921 roku w Częstochowie. Kiedy miał trzy miesiące, rodzice przeprowadzili się do Lwowa, gdzie mieszkał do   1939 roku, darząc to miasto szczególną estymą. Mawiał o nim „Dla mnie Lwów to samo życie. Pogoda. Antyfałsz”. Czas wojny zbywał milczeniem, choć, w jego tajnych wspomnieniach przechowywanych w ośrodku „Karta”, można przeczytać, że pobyt w więzieniu i w obozie w Workucie  były dla niego gehenną. Należał do bardziej zagadkowych artystów polskich i nie lubił wspominać ran (także tych psychicznych) odniesionych w czasie wojny. O swojej przeszłości powiadał: Jest parę rzeczy w moim  życiorysie zafałszowanych. Nie dlatego żebym nie lubił prawdy, tylko z konieczności.

 

 

Po powrocie do kraju w 1946 roku osiedlił się we Wrocławiu, i tam rozpoczął karierę estradową, prowadząc teatr akademicki i cykl audycji radiowych. Później przeniósł się do Warszawy, gdzie zasłynął jako barwna postać środowiska artystycznego. Był znanym aktorem teatralnym, który miał w swoim dorobku wiele ról w teatrze „Syrena”. Przede wszystkim jednak popularność zdobył jako  znany  piosenkarz z lat  pięćdziesiątych. Należał do polskich prekursorów lubianych przez słuchaczy ballad kowbojskich. Był też autorem tekstów i muzyki do wielu piosenek, reżyserem  programów telewizyjnych i estradowych.   Jako aktor  idealnie nadawał się do ról lwowian, szczególnie batiarów gdyż jego atutem było to, że dobrze posługiwał się  gwarą, zwaną „bałakiem”.

 

 

Zmarł w Warszawie 17 czerwca 1995 r.

Prelekcja o losach i osiągnięciach artystycznych Jerzego Michotka odbędzie się 19 maja o godzinie 17-tej w Pałacu Przebędowskich w cyklu dr Anny Milewskiej-Młynik „Gwiazdy na Syberii”. Spotkanie będzie ilustrowane fotografiami , piosenkami i fragmentami filmów w wykonaniu artysty.

Michotek kopia