“Hanka Ordonówna” – cykl “Gwiazdy z Syberii”.


Muzeum Niepodległości w Warszawie

zaprasza na spotkanie z cyklu

Gwiazdy na Syberii

Hanka Ordonówna

 

prowadzenie

dr Anna Milewska-Młynik

 

18 marca (środa) 2015 r. godz. 17.00

Muzeum Niepodległości

al. Solidarności 62

 

Maria Anna Pietruszyńska, występująca pod pseudonimem Hanki Ordonówny była  legendą okresu międzywojennego, która zasłynęła przede wszystkim jako pieśniarka i aktorka. Dzięki uporowi i talentowi, a także przy pomocy oddanych jej osób uosabiała bajkę o Kopciuszku, tyle że ze smutnym  finałem.

 

 Urodziła się w  biednej rodzinie, lecz dzięki uporowi, talentowi  i pracowitości wspięła się na szczyty kariery. Jej uwieńczeniem było małżeństwo z hrabią Michałem Tyszkiewiczem. Mimo nobilitacji, nie wyobrażała sobie  życia bez teatru i  nie zrezygnowała z występów na scenie. Miała niebanalną urodę, talent, była elegancka, bogata, sławna, kochana przez publiczność.  W 1939 roku nadszedł kres jej ustabilizowanego świata, gdyż jak śpiewała w jednej ze swoich piosenek „szczęście raz się uśmiecha”. W czasie II wojny światowej  coraz bardziej podupadała na zdrowiu, do czego przyczynił się głód, zmartwienia i ciężka praca w obozie. Doświadczając wiele zła, postanowiła pomagać innym, przede wszystkim osieroconym dzieciom na Syberii. Z diwy stała się „dobrą panią”, która ratowała im życie. Jednak coraz bardziej wyczerpana, sama zbliżała się do śmierci. Ostatnie lata spędziła w Libanie pod opieką męża i lekarzy.  Zmarła w 1950 roku, mając jeszcze wiele niezrealizowanych planów na przyszłość.

 

Prelekcja o losach i dokonaniach wielkiej artystki odbędzie się 18 marca o godzinie 17-tej w Pałacu Przebendowskich w cyklu dr Anny Milewskiej-Młynik „Gwiazdy na Syberii”. Spotkanie będzie ilustrowane fotografiami i piosenkami w wykonaniu artystki.

Ordonówna kopia