“Gwiazdy na Syberii” – Stanisław Jasiukiewicz


Stanisław Jasiukiewicz – aktor, któremu nie starczyło życia na odegranie wielkich ról

 

 

            Urodził się 14 maja 1921 roku w Postawach koło Wilna, po wybuchu wojny brał udział w kampanii wrześniowej, a od stycznia 1944 roku walczył  w IV Brygadzie Partyzanckiej AK „Narocz”. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Polski został wcielony do zapasowego pułku piechoty  w Kałudze, gdzie pracował przy wyrębie lasu.  Po powrocie do kraju podjął studia na Wydziale Sztuk  Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zadebiutował rolą Jana w Ślubach panieńskich”  (5 X 1946) na deskach Teatralnego Domu Żołnierza.

Michał Gorniewicz, znający Jasiukiewicza od dziecięcych lat, scharakteryzował go  jako żołnierza, wielkiego artystę i przyjaciela. Będąc aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym miał szczególne predyspozycje do grania bohaterów romantycznych. Sprzyjały temu jego warunki osobiste – był przystojny, miał magnetyzujące oczy i szlachetną twarz. Niezapomniane role stworzył w „Krzyżakach”, w „Potopie”, a przed wszystkim w „Dziadach”. Sprowadzony przez dyrektora Teatru Polskiego Arnolda Szyfmana zachwycił rolą Gustawa – Konrada. Co dziwne – nie nagrał nigdy żadnej piosenki, choć miał  piękny tembr głosu i nieskazitelną dykcję, a karierę zawodowego muzyka podobno przerwała mu wojna.

Ten nieco zapomniany już artysta umarł ponad czterdzieści lat temu, kiedy wywiady-rzeki lub autobiografie pisane przez ludzi sztuki nie  były tak  popularne. Być może dlatego nie możemy w pełni poznać  jego bogatej osobowości i niezwykłych przymiotów ducha, o których czytamy w nielicznych wspomnieniach osób znających go osobiście. Ostatnia rola, którą mu proponowano to Bogumił w „Nocach i dniach”. Artysta nie przyjął jej, wiedząc że  filmu ukończyć już nie zdoła, gdyż był chory na raka. Zmarł 27 czerwca 1973 roku w Warszawie i został pochowany na Starych Powąskach.  Sylwetkę jego postaci przybliży Państwu dr Anna Milewska-Młynik w programie „Stanisław Jasiukiewicz” w cyklu „Gwiazdy na Syberii”, który odbędzie się w Pałacu Przebendowskich, 15 września o godzinie 17-tej.

jasiukiewicz-kopia