“Gwiazdy na Syberii” – Maria Karasińska


Zapomniana śpiewaczka – Maria Karasińska

 

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza 24 września (czwartek) o godzinie 17.  na prelekcję o Marii Karasińskiej z cyklu „Gwiazdy na Syberii”. Spotkanie poprowadzi dr Anna Milewska-Młynik.

 

O Marii Karasińskiej nie znajdziemy  żadnej pisanej  wzmianki, choć w swoim czasie była znaną solistką Filharmonii Zabrzańskiej. Szczęśliwie w zbiorach Muzeum Niepodległości znajduje się kilka jej zdjęć z czasów deportacji do Kazachstanu i maszynopis relacji Wspomnienia z Sybiru (V 1940 – V. 1946). Pozwolą one przybliżyć skomplikowane losy tej artystki.

 

Z jej życiorysu wiadomo, że  urodziła się 25.03. 1914 roku we Lwowie, jako czwarte dziecko Melanii i Leonarda Karasińskich. Po maturze rozpoczęła naukę śpiewu i gry na fortepianie w tamtejszym konserwatorium. Jej  dalszą edukację przerwała wojna. 13 kwietnia 1940 roku została wraz z rodzicami deportowana do Kazachstanu, gdzie ciężko  pracowała. W 1943 roku pochowała matkę, a kilka miesięcy później zmarł jej ojciec. Jak pisze, w łachmanach  powróciła do Polski w czerwcu 1946 roku.  Ukończyła naukę śpiewu i przez 25 lat koncertowała  jako sopranistka w filharmonii. Zmarła  w Zabrzu 15.08.2005 roku. Mimo swoich trudnych przeżyć, zapisała się w pamięci bliskich jako dobra, serdeczna, pogodna i  pełna optymizmu   osoba.

gwiazdy