Galeria Jednego Obiektu


Muzeum Niepodległości w Warszawie

al. Solidarności 62

zaprasza

 

w środę 21 czerwca 2017 r.

o g. 12.00

 

na kolejną odsłonę

 

Galerii Jednego Obiektu:

 

wystawiony zostanie obraz

 

Andrzeja Mentucha

W Stoczni Gdańskiej

 

 

Andrzej Mentuch, „W Stoczni Gdańskiej”

olej na płótnie, 138 x 118 cm

Miejsce i czas powstania: Gdańsk 1981

Własność: Muzeum Niepodległości w Warszawie, nr inw. M.276

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Andrzej Mentuch – artysta malarz urodzony w 1930 r. w Krakowie. Przez całe dorosłe życie jest związany z Wybrzeżem, z Gdańskiem. Edukację artystyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni, następnie w latach 1953–1959 podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk  Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskał w 1959 r. w pracowni prof. P. Potworowskiego. W latach 1965–1989 prowadził działalność dydaktyczną na tej uczelni: początkowo jako asystent w pracowni malarstwa prof. Śramkiewicza, następnie prowadził samodzielną pracownię technologii malarstwana Wydziale Malarstwa.

Będąc jednocześnie aktywnym członkiem Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, tworzył scenografie do organizowanego w sopockiej Operze Leśnej Festiwalu Kultury Ukraińskiej. Przygotował  5 edycji kalendarza ukraińskiego, w których zamieścił portrety osób zasłużonych dla dziejów i kultury ukraińskiej. Jego prace z tej dziedziny były prezentowane na wystawach w galeriach w Kijowie, Lwowie, Iwano-Frankowsku i innych miastach Ukrainy.

Tematem jego twórczości malarskiej są sceny sytuacyjne w zakładach pracy. Obraz przedstawiony w Galerii Jednego Obiektu to jedna z wielu prac malarskich, jakie powstały w ramach organizowanych plenerów malarskich w różnych zakładach pracy – stoczniach, portach, w jednostkach Marynarki Wojennej. Efektem tych plenerów były prace malarskie, które trafiały do różnych placówek muzealnych, galerii i instytucji.

Na obrazie zatytułowanym W Stoczni Gdańskiej artysta ukazał pracę na Wydziale Montażu Kadłubów. Tematem jest moment przenoszenia jednej z sekcji kadłuba statku z miejsca montażu na pochylnię, gdzie nastąpi dalszy jej montaż.

Decyzja o wystawieniu tematyki morskiej w naszej Galerii Jednego Obiektu jest związana z tradycją obchodów Dni Morza, która była żywa od czasów II Rzeczypospolitej – po lata 90. XX wieku. Święto obejmowało całą Polskę, główne zaś uroczystości odbywały się w czerwcu w Gdyni. O randze tego święta świadczy fakt, że w roku 1932 gościł na nich Prezydent Ignacy Mościcki. Dziś święto zachowało się w szczątkowej, lokalnej formie.