73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego


73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

 

„Nie jest przegrane powstanie, które prowadzi do wolnej Polski” – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas Apelu Pamięci przy Pomniku Powstania Warszawskiego 31 lipca 2017 r.

 

1 sierpnia 2017 przypada 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wzięli w nim udział żołnierze Armii Krajowej oraz innych organizacji podziemnych. Rozkaz do rozpoczęcia walk wydał komendant główny Armii Krajowej gen. Tadeusz Komorowski „Bór”. 
Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o g. 17.00 (godzina „W”). Ten zryw zbrojny miał na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do miasta Armii Czerwonej. Powstanie, planowane na kilka dni, trwało 63 dni, do 3 października. W jego wyniku zginęło kilkanaście tysięcy żołnierzy AK i około 200 tysięcy cywilów. Po zakończeniu powstania Niemcy rozpoczęli systematyczne niszczenie Warszawy.
1 sierpnia o g. 17.00, kiedy w całym kraju zawyją syreny, gdziekolwiek będziesz – zatrzymaj się, uczcij chwilą ciszy tych, którzy walczyli i ginęli za Twoją wolność. Wyjdź z domu, wysiądź z samochodu, na minutę oderwij się od pracy. Pokaż innym, że pamiętasz. Złóż hołd bohaterom.

 

Wspomnijmy tamte dni, oglądając fotografie archiwalne z Powstania należące do Muzeum Niepodległości w Warszawie.