Do zakończenia projektu pozotało:

„Generał Józef Haller i jego żołnierze” – wystawa

W środę 28 listopada 2018 o godz. 13.00

zapraszamy do Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

na prezentację wystawy planszowej

„Generał Józef Haller i jego żołnierze”

Wystawa, którą zaprezentuje Jan Engelgard, kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, pozwala poznać materiały – nierzadko unikatowe – ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie i Muzeum Niepodległości w Warszawie. Zdjęcia powstałe w okresie pierwszej wojny światowej, lecz także ukazujące generała i jego bliskich po roku 1945, już na emigracji. Fotografie, na których uwiecznieni zostali żołnierze i oficerowie II Brygady Legionów Polskich, m.in. płk Marian Januszajtis i ksiądz Józef Panaś, Błękitnej Armii, Armii Ochotniczej z 1920 roku.

Prezentacja wystawy jest jednym z przedsięwzięć realizowanych w ramach – dotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego – projektu edukacyjnego Muzeum Niepodległości pt. „100 na 100” (sto projektów na stulecie odzyskania niepodległości). Idee przewodnie projektu to upowszechnianie wiedzy o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918 i ówczesnym kształtowaniu się jej granic oraz popularyzowanie postaw patriotycznych. W listopadzie wystawa gości także w szkołach w Sokołowie Podlaskim i Czerwińsku nad Wisłą.