“Epopeja Legionowa”


Wystawa „Epopeja Legionowa”

 

  • Wystawa pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika
  • Kurator: kustosz Paweł Bezak
  • Muzeum Niepodległości w Warszawie
  • Wystawa czynna od 11.11.2015 do 31.03.2016
  • Wystawa została przygotowana przez zespół w składzie: Paweł Bezak (kurator), dr Jolanta Załęczny, Regina Madej-Janiszek, Halina Murawska, Jan Engelgard.
  • Aranżacja przestrzeni wystawienniczej i montaż: Paweł Bezak, Kamil Łopacki, Bronisław Szczudło.
  • Projekt materiałów graficznych: Mateusz Ryszkowski.

 

Wystawa „Epopeja Legionowa” powstała z myślą o szerokim gronie miłośników dziejów ojczystych, zarówno tych, którzy od lat pasjonują się historią, a ich wiedza o czynie zbrojnym naszych przodków jest dosyć rozległa, jak też o amatorach, dopiero rozpoczynających swą przygodę z przeszłością. Temat Legionów Polskich, ich dziejów oraz tła ich działań jest niezwykle obszerny, i trudno nawet marzyć, aby wszystkie związane z nim zagadnienia można było szczegółowo ukazać na jednej tylko ekspozycji. Mamy nadzieję, że ta swoista, historyczna gawęda o współtwórcach Niepodległej Polski, ubranych w siwe mundury, spotka się z Państwa zainteresowaniem i każdy odnajdzie na niej coś ciekawego. „Epopeja Legionowa” to wystawa czasowa, prezentowana w Muzeum Niepodległości w Warszawie od 11 listopada 2015 do 31 marca 2016 r.  Przypadająca właśnie teraz setna rocznica największego rozkwitu formacji wojskowych, walczących w latach I wojny światowej o odrodzenie Polski jest świetną okazją do przekazania informacji o życiu naszych rodaków przed wiekiem, oraz o wydarzeniach, które na trwałe odmieniły losy Polski, Europy i świata. W ramach tej ekspozycji pragniemy pokazać dzieje Legionów Polskich od momentu wybuchu I wojny światowej, poprzez rozkwit formacji, jej walki, niezwykle bogatą i złożoną żołnierską codzienność, aż po działania ich bezpośrednich następców w walce o niepodległość oraz utrwalanie pamięci o działaniach legionowych.

 

 

Wystawie towarzyszy publikacja popularnonaukowa pod analogicznym tytułem, zrealizowana wraz z nią, w ramach szerszego projektu badawczego.

 

 

Prezentowane na niej materiały ikonograficzne pochodzą ze zbiorów: Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Centrum Dialogu Kostiuchnówka Chorągwi Łódzkiej ZHP oraz Osób Prywatnych, a także z publikacji z okresu I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego: „Ilustrowanej Kroniki Legionów Polskich”, „Albumu Legionów Polskich” oraz „Albumu I pułku I Brygady Legionów Polskich”. Eksponatów i makiet wystawienniczych użyczyły: Centrum Dialogu Kostiuchnówka Chorągwi Łódzkiej ZHP, Muzeum Harcerstwa, Pan Szczepan Kalinowski oraz inne Osoby Prywatne.

 

EL - plakat