Białorusini w Wojsku Polskim 1939-1945


 

Z udziałem JE Ambasadora Republiki Białoruś w RP Aleksandra Awerjanowa obył się w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (oddział Muzeum Niepodległości) uroczysty wernisaż wystawy „Białorusini w Wojsku Polskim 1939-1945”. Przybyli wojskowi przedstawiciele z ambasad USA, Rosji, Japonii oraz przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej (Departament Wychowania).

Obecni byli także: dr Tadeusz Skoczek (dyr. Muzeum Niepodległości), prof. Marian M. Drozdowski, prof. Zbigniew Judycki, przedstawiciele Muzeum Katyńskiego, IPN Katowice, Stowarzyszenia Polska-Wschód, Fundacji „Historia Zza Krat”, Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Wydarzenie było obsługiwane przez następujące media: TVP Info, TV Biełsat, Radio Białystok, Polską Agencję Prasową i Informacyjną Agencję Radiową.

Przed otwarciem wystawy zebrani wysłuchali krótkiego przemówienia  Ambasadora Republiki Białoruś w RP Aleksandra Awerjanowa oraz obejrzeli w Sali kinowej film dokumentalny wyprodukowany przez Studio Władimira Bokuna z Mińska, poświęcony udziałowi Białorusinów w wojnie 1939 roku, m.in. w szeregach 20 Dywizji Piechoty walczącej pod Mławą oraz w bitwie pod Monte Cassino w szeregach II Korpusu Polskiego.

Wystawa składa się z dwóch części – 13 plansz oraz oryginalnych pamiątek po Wojsku Polskim na Kresach zgromadzonych przez białoruskiego historyka Igora Mielnikowa.  Są to m.in. nieśmiertelniki znajdowanie na miejscu bitwy, np. pod Kobryniem, dokumenty oryginalne, wiele informacji o państwowej policji. Pytany o najważniejsze eksponaty Mielnikow odpowiada: – Na przykład – mundur KOP-isty, żołnierza Korpusu Ochrony Pograniczna i Marynarza Flotylli Pińskiej z czasu lat 30. Bardzo ciekawe są rzeczy związane z KOP-em – mapa, busola oficerska, odznaka za służbę graniczną.

Wystaw będzie czynna do końca marca 2017 roku.

 

 

 

 

 

 

Igor Mielnikow prezentuje JE Ambasadorowi Republiki Białoruś Aleksandrowi Awerjanowowi swoją książkę „Zapomniani bohaterowie” o Białorusinach w Wojsku Polskim

Wystawa „Polskie Więziennictwo 1919-1945”.


Z udziałem płk. Włodzimierza Paszkowskiego, Dyrektora Biura Dyrektora Generalnego Służby Więziennej oraz Jacka Pawłowicza, Dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – odbyło się w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej uroczyste otwarcie wystawy „Polskie Więziennictwo 1919-1945”.

Współorganizatorem wstawy składającej się z plansz i oryginalnych pamiątek była Fundacja „Historia zza krat – Ocalić od zapomnienia” reprezentowana przez Prezesa Włodzimierza Orlikowskiego i Sekretarza Pawła Miturę. Gości powitali – dr Tadeusz Skoczek, dyr. Muzeum Niepodległości i Jan Engelgard, kierownik Muzeum X Pawilonu. Przybyli także uczniowie z LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie.

Wystawa pokazuje dzieje polskiego więziennictwa w okresie II RP oraz losy funkcjonariuszy służby więziennej w latach 1939-1945. Polskie więziennictwo rodziło się w 1919 roku, kiedy w okresie rządów gabinetu Ignacego Paderewskiego wprowadzono w życie prawodawstwo regulujące działalność tego ważnego segmentu państwa. Tragiczne losy funkcjonariuszy służby więziennej w okresie wojny pokazuje druga część wystawy – ofiarami represji hitlerowskich i sowieckich padło ok. 20 proc. kadry polskiego więziennictwa, głównie na wschodzie. Funkcjonariusze ginęli w Katyniu, Charkowie i Miednoje. W Generalnym Gubernatorstwie wielu z nich współpracowało w podziemiem, nieraz ciężko płacąc za tę działalność.

Bardzo interesująca jest ta część wystawy, którą przygotowała Fundacja „Historia zza krat – Ocalić od zapomnienia”. Możemy zobaczyć w gablotach oryginalne klucze i zamki z polskich więzień przedwojennych, elementy wyposażenia strażników, specjalistyczne periodyki ukazujące się w tym czasie oraz cenne pamiątki więźniów z okresu wojny, w tym pisany ręcznie tomik poezji z więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Liczne unikatowe fotografie uzupełniają tę cenną kolekcję.

Warto dodać, że celem  Fundacji „Historia zza krat – Ocalić od zapomnienia” są wszechstronne działania związane z gromadzeniem i ochroną historycznych zasobów archiwalnych, pomoc w prowadzeniu badań naukowych, opracowywaniem i publikowaniem dokumentów, wspomnień i świadectw oraz popularyzowaniem wiedzy historycznej związanej z polskim więziennictwem. Ponadto celami Fundacji jest poprawa stanu świadomości historycznej społeczeństwa, propagowanie historii polskiego więziennictwa, rozwijanie idei wolnego i solidarnego społeczeństwa, wychowywanie młodego pokolenia w duchu patriotyzmu, pielęgnowane i przekazywanie młodemu pokoleniu wiedzy z zakresu historii niepodległościowe i działalności opozycji demokratycznej, a także istoty penitencjaryzmu  i resocjalizacji w państwie polskim. Wystawa eksponowana w Muzeum X Pawilonu służy realizacji tych celów.

Informujmy, że wystawa będzie do obejrzenia w X Pawilonie co najmniej do końca lutego 2017 roku.

Na zdjęciu od lewej: Włodzimierz Orlikowski, Tadeusz Skoczek i płk Włodzimierz Paszkowski.

 

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Wystawa „Irlandzki zryw – Wielkanoc 1916″”


100 lat temu, w 1916 roku, w Dublinie wybuchło powstanie przeciwko Brytyjczykom. Powstańcy walczyli jeden dzień, zostali pokonani, w przywódcy straceni. Klęska ta okazała się jednak przełomem – Irlandczycy uwierzyli w pełną niepodległość, która w kilka lat później wywalczyli metodami politycznymi.

23 września br. o godz. 18.00 otworzymy w naszym Muzeum wystawę o tym powstaniu oraz wyświetlimy znakomity film dokumentalny pt. „1916 – irlandzki zryw”.
Zapraszamy! Przewidujemy obecność JE Ambasadora Irlandii w Polsce.

 

irlandia-1

Wystawa fotografii z maja 1926 roku


W Muzeum X Pawilonu od 13 lipca dostępna jest wystawa „Przewrót majowy w obiektywie warszawskich fotografów” przygotowana przez Bibliotekę Publiczną m. st. Warszawy. Można na niej obejrzeć 24 fotografie przedstawiające ulice Warszawy podczas walk między wojskami rządowymi a zamachowcami w dniach 12-13 maja 1926. Wystawa będzie czynna do 18 września.

 

Wystawę przygotowała, z wykorzystaniem własnych zbiorów, Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy. Znajdują się one w zbiorach Biblioteki. Jak czytamy na stronie internetowej tej instytucji:

„W Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego znajduje się kolekcja 24 zdjęć autorstwa Karola Pęcherskiego, Jana Rysia i Ryszarda Waltera przedstawiających te wydarzenia..

Autorzy należeli do grona uznanych fotografów ówczesnej Warszawy. Byli członkami towarzystw fotograficznych, współpracowali z czołowymi czasopismami, takimi jak „Tygodnik Ilustrowany” czy „Kurier Warszawski”, byli też laureatami prestiżowych nagród. Związani ze środowiskiem piłsudczykowskim dokumentowali przebieg zamachu stanu.
Fotografie ukazują obie walczące strony, sprzęt wojskowy i atmosferę wydarzeń sprzed 90-ciu lat, dla których tłem były warszawskie ulice i place, m. in. Plac Teatralny, Zamkowy czy ulica Marszałkowska”.

Zdjęcia, prezentowane na wystawie „Przewrót majowy w obiektywie warszawskich fotografów”, w dużej części prezentowane są po raz pierwszy.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Polski plakat marynistyczny w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie.


Kolekcja plakatów znajdująca się zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie obejmuje ponad 8 tys. eksponatów. W tej liczbie znajduje się zespół ponad 70. plakatów o tematyce marynistycznej, reprezentujący różne okresy stylistyki graficznej od 1918 roku aż po czasy współczesne. Zasługującym na szczególną uwagę dziełem powstałym jeszcze w 1944 roku w Wielkiej Brytanii na potrzeby Polskiej Marynarki Wojennej jest plakat zatytułowany Polish Navy Hand in Hand With Britain (Polska Marynarka Wojenna w parze z Wielka Brytanią). W plakatach z lat 50. XX w. autorzy zwrócili szczególną uwagę na dynamicznie rozwijającą się grupę zawodową – stoczniowców różnych specjalności, poprzez obchody Dnia Stoczniowca w ramach corocznych Dni Morza. Są wśród nich również plakaty odnoszące się do instytucji morskich.

             Godnym uwagi wyróżnikiem tej kolekcji są autorzy plakatów. W gronie artystów- plastyków znaleźli się niemal wszyscy znaczący twórcy zaliczani  do Polskiej Szkoły Plakatu. Na wystawie można będzie zobaczyć prace Waldemara Świerzego, Wojciech Zamecznika, Jerzego Krechowicza czy Eryka Lipińskiego – znanego bardziej z rysunków satyrycznych. Nie można również zapominać o bardzo ciekawym grafiku – Konstantym Sopoćko, który plakaty o tematyce morskiej tworzył jeszcze w latach międzywojennych. Ten temat kontynuował również w latach 40. i 50. XX w.

    Wernisaż wystawy odbędzie się w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (Oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie)  22 marca o godz. 12.00.

Oprac.: Andrzej Kotecki

Polska – tradycje parlamentaryzmu do 1791 r. – wystawa


Muzeum Niepodległości serdecznie zaprasza do zwiedzenia wystawy pod patronatem p. Ewy Tomaszewskiej “Polska – tradycje parlamentaryzmu do 1791 r.” w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Wernisaż odbędzie się 15 lutego 2013 r. (piątek) o godz. 12.00.

 

528685_610394192320257_1056086237_n377623_610826695610340_2140634735_n72898_610826922276984_976963238_n285708_610827152276961_2146293112_n

 

Finisaż wystawy „Podróż do Wierszyny – Sybiracy”


Zapraszamy na finisaż wystawy Podróż do Wierszyny – Sybiracy eksponowanej w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Finisaż odbędzie się w dniu 16 listopada o godz. 12.00 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, ul. Skazańców 25.

W programie:

– relacja z podróży Edyty Poźniak i Andrzeja Gajcego, dziennikarzy Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej

– prezentacja niepublikowanego dotąd reportażu filmowego z Wierszyny w reżyserii Tomasza Jędruchowa

– zwiedzanie ekspozycji z autorami wystawy

– zwiedzanie Muzeum X Pawilonu z przewodnikiem

Zapraszamy na wystawę „Podróż do Wierszyny – Sybiracy”


Zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej Podróż do Wierszyny – Sybiracy eksponowanej w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Wystawa przypomina mało znany, polski akcent na Syberii, jakim było, obok znanego powszechnie przymusowego wysyłania „na Sybir” przez władze carskie w okresie zaborów tysięcy polskich patriotow i rewolucjonistów, również dobrowolne osiedlanie się tam Polaków.

Wystawa jest poświęcona wsi Wierszyna założonej w obwodzie irkuckim na Syberii w 1910 r. przez polskich osadników, przybyłych tam w ramach akcji osiedleńczej propagowanej przez ówczesnego premiera Rosji Piotra Stołypina, który realizując swoją reformę agrarną m. in. zachęcał do osiedlania się na olbrzymich, słabo zaludnionych przestrzeniach syberyjskich, obiecując nadania ziemi. Wśród nowych osadników, którzy szukali tam okazji lepszego życia, byli także Polacy, głównie z Zagłębia i Małopolski. Ich potomkowie mieszkają tam do dzisiaj. Chociaż są obywatelami Rosji, to jednak w duszy nadal czują się Polakami, kultywując polski język, tradycję i kulturę. W 2010 r. grupa dziennikarzy, towarzysząca w podróży po Syberii marszałkowi Senatu  Bogdanowi Borusewiczowi, dotarła do Wierszyny. Trójce z nich: Edycie Poźniak, Andrzejowi Gajcemu i Tomaszowi Jędruchówowi zawdzięczamy niniejszą wystawę, ukazującą dzień dzisiejszy społeczności polskiej w Wierszynie, stanowiącej swoistą „małą Polskę”, oddaloną o ponad 6,5 tysiąca kilometrów od Ojczyzny.

Na ekspozycję składają się unikatowe fotografie przedstawiające Wierszynę i okolice, narzędzia i sprzęty gospodarskie, zaaranżowane w ciekawy sposób przy użyciu płodów rolnych i wyrobów charakterystycznych dla omawianego regionu. Urozmaiceniem wystawy są prezentowane na dwóch telewizorach wielkoekranowych dodatkowe materiały z podróży: niepublikowane zdjęcia oraz kilkudziesięciominutowy reportaż filmowy.

Wystawę zorganizowała grupa M-D-M we współpracy z Muzeum Niepodległości, pod honorowym patronatem Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza, Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Wystawa jest czynna do 18 listopada 2012 r., w godzinach pracy muzeum.

Jerzy Wągrodzki, Filip Żelewski

,,Podróż do Wierszyny – Sybiracy”


Muzeum Niepodległości w Warszawie

i

Agencja Artystyczna MDM

zapraszają

na wystawę ,,Podróż do Wierszyny – Sybiracy”

 

        Organizowana w Muzeum Niepodległości wystawa prezentuje ,,małą Polskę”, wieś Wierszynę, położoną niedaleko Irkucka, a oddaloną od naszego kraju o ponad 6,5 tys. kilometrów. Ekspozycja pokazuje życie codzienne osadników, którzy  przyjechali w te rejony w 1910 roku w poszukiwaniu lepszego życia. Do dnia dzisiejszego  potomkowie pierwszych mieszkańców Wierszyny utrzymują tradycję, język i kulturę polską.

Wyprawa, której owocem jest wystawa, została zrealizowana w 70. Rocznicę deportacji oraz w 100-lecie powstania polskiej wsi na Syberii. Na ekspozycję składają się fotografie autorstwa dziennikarzy Edyty Poźniak i Andrzeja Gajcego oraz materiały filmowe Tomasza Dawida Jędruchowa. Wśród unikatowych zdjęć pokazywanych w Muzeum Niepodległości zobaczymy m in. fotografię najstarszych mieszkańców Wierszyny, Franciszka i Anny Kustos, szkołę polską oraz syberyjskie krajobrazy. Wystawa skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, pragnących poznać historię tej niezwykłej społeczności – Polskich Sybiraków.

Wystawa będzie czynna od 19 września do 18 listopada 2012 r.

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej,

oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie

ul. Skazańców 25

Cykle imprez czasowych


Pierwszym akcentem tegorocznych obchodów wybuchu Powstania Styczniowego był okolicznościowy apel młodzieży szkolnej w dn. 13 I 2012 r. w Bramie Straceń na stokach Cytadeli Warszawskiej, w którym wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 30 im. Powstańców 1863 roku z Warszawy. Słowo wstępne wygłosił kustosz Muzeum X Pawilonu Jerzy Wągrodzki. Po złożeniu kwiatów pod tablicą memorialną młodzież uczestniczyła w lekcjach muzealnych nt. Powstania Styczniowego w X Pawilonie.
W niedzielę 22 I odbyły się główne uroczystości organizowane przez Muzeum Niepodległości wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej, Stowarzyszeniem Szarych Szeregów i Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Pierwszym punktem był Koncert Pamięci Powstania Styczniowego w siedzibie Muzeum, w Pałacu Radziwiłłów, który poprzedziło słowo wstępne o Powstaniu wygłoszone przez Jerzego Wągrodzkiego. Koncert wedle scenariusza i w reżyserii działacza Stowarzyszenia Szarych Szeregów, Jerzego Antepowicza, prowadził Jerzy Antepowicz. W koncercie pieśni i utworów poetyckich nawiązujących do rocznicy Powstania Styczniowego zaprezentował się chór „Warszawianka” im. Karola Kurpińskiego pod dyrekcją Maksymiliana Sznabla oraz soliści: Aleksandra Bubicz – sopran, Robert Mojsa – tenor, Jerzy Antepowicz – tenor oraz aktorzy Ryszard Bacciarelli i Karol Stępkowski – recytacje.

Następnym punktem obchodów był Apel Pamięci pod Krzyżem gen. Romualda Traugutta usytuowanym w pobliżu miejsca pamiętnej egzekucji członków Rządu Narodowego na południowych stokach Cytadeli Warszawskiej, z udziałem asysty honorowej Dowództwa Wojsk Lądowych, pocztów sztandarowych (Dowództwa Wojsk Lądowych, Miasta Stołecznego Warszawy, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Batalionu Armii Krajowej „Ruczaj”, Białostockiego Okręgu Żołnierzy Armii Krajowej, Mazowieckiej Chorągwi Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, 105. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Romualda Traugutta, Oddziału Stołecznego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego), przedstawicieli władz centralnych i samorządowych, organizacji kombatanckich, harcerzy oraz wielu innych zaproszonych gości. Uroczystość rozpoczęła się hymnem państwowym, po którym krótki komentarz okolicznościowy wygłosił prowadzący uroczystość płk rez. Lech Pietrzak. Potem nastąpiło powitanie zgromadzonych uczestników przez Jerzego Antepowicza. Główną częścią imprezy był Apel Pamięci odczytany przez oficera 3 batalionu zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych, por. Dariusza Gąsiewskiego, zakończony salwą honorową Kompanii Reprezentacyjnej Dowództwa Wojsk Lądowych ku czci powstańców 1863 r.

Następnie odbyło się uroczyste złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod wspomnianym Krzyżem przez przybyłe na uroczystość delegacje. Wieńce i kwiaty złożyli przedstawiciele: Prezydenta RP (Waldemar Strzałkowski), Marszałka Sejmu RP (Wicemarszałek Wanda Nowicka), Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Instytutu Pamięci Narodowej, Wojewody Mazowieckiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Prezydenta m. st. Warszawy, Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Urzędu Dzielnicy Śródmieście, Wojskowej Akademii Technicznej, Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków z prezesem Jerzym Kwietniem, delegacja Stowarzyszenia Szarych Szeregów z prezesem prof. Wojciechem Wolskim, delegacja Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego oraz delegacja Muzeum Niepodległości na czele z Panią Wicedyrektor Jolantą Dąbek. Po złożeniu kwiatów i odegraniu sygnału „Śpij kolego” z recytacją wierszy z okresu powstania wystąpił aktor Karol Stępkowski oraz orkiestra reprezentacyjna Dowództwa Wojsk Lądowych, która odegrała kilka pieśni powstańczych. Uroczystość zakończyło odegranie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego „Marsz Pierwszej Brygady”.
Z ramienia Muzeum Niepodległości w przygotowanie w/w imprez byli zaangażowani pracownicy Działu Edukacji i Promocji (koncert) oraz zespół merytoryczny Oddziału – Muzeum X Pawilonu (uroczystość pod Krzyżem Traugutta).