Salon Dobrej Książki

Muzeum Niepodległości zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Salon Dobrej Książki. 6 lutego o 12.00 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej porozmawiamy o zapiskach Zofii Skąpskiej z Odrowąż-Pieniążków „Dziwne jest serce kobiece: wspomnienia galicyjskie”, które wydał jej wnuk Rafał Skąpski.

Wspomnienia Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej „Dziwne jest serce kobiece…” to lektura obowiązkowa dla badaczy i pasjonatów historii. Książka jest kopalnią wiedzy o dawnej codzienności na galicyjskiej prowincji początku XIX wieku. Na kartach pamiętnika, obok opisanych z pasją dziejów rodu, znajdziemy prawdziwą walkę o utrzymanie rodziny, czasy wojny, lęki, nadzieje i radość z odzyskania niepodległości. Całość została opracowana przez wnuka Autorki – Rafała Skąpskiego, który przepisał dwadzieścia jeden stukartkowych zeszytów obejmujących osiemdziesiąt lat życia, nieznanej mu wcześniej Babci.