Biblioteka Filmu Historycznego

Andrzej Brzoza
zaprasza na spotkanie z cyklu

Biblioteka Filmu Historycznego

Projekcja filmu dokumentalnego

EMILIA PLATER W POTYCZCE POD SZAWLAMI

w reż. Marka Brodzkiego

7 marca 2019 r.

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

ul. Skazańców 25

Powstanie Listopadowe, patriotyczny zryw przeciwko Rosji rozpoczęty 29 listopada 1830 roku, objęło swoim zasięgiem również teren Litwy.  Emilia Plater, 24-letnia szlachcianka z Wilna, postanawia włączyć się do powstania. Zbiera swój własny oddział  i walczy z Rosjanami. Emilia  staje się legendą i symbolem patriotki walczącej o niepodległość Ojczyzny.

Obraz znajduje się w zbiorach prywatnych.

Marek Brodzki (1960), reżyser filmów fabularnych i telewizyjnych, między innymi serialu „Miasteczko” (TVN), filmu fabularnego i serialu „Wiedźmin”. Producent kreatywny serialu „Szpilki na Giewoncie”. II reżyser współpracujący m.in. z Stevenem Spielbergiem, Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim, Volkerem Schloendorffem. Współpracował z niemiecką TV ZDF dla której zrealizował wiele filmów jako reżyser części fabularnej w dokumentalnych filmach ZDF. Zrealizowany z jego udziałem film „Dramat Drezna” otrzymał nagrodę Emmy 2005. Wyreżyserował cykl dokumentów fabularyzowanych „Historia w ożywionych obrazach”.