„W murach aresztu” – inscenizacja Drogi Krzyżowej odprawianej przez więźniów Pawiaka w latach 1943-1944


W poniedziałek 19 marca 2018 r. o g. 17.00

zapraszamy do Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha 25,

gdzie można będzie zobaczyć inscenizację

 

W murach aresztu

 

przygotowaną na podstawie Drogi Krzyżowej,

którą ułożyli i odprawiali w latach 1943–1944 więźniowie Pawiaka.

 

 

Pawiacka Droga Krzyżowa została napisana przez jedną z więźniarek – Elżbietę Krajewską, ps. „Elitka”, „Litka”, „Granowska”. Pochodziła spod Jarocina, skąd wraz z rodziną została wysiedlona do Generalnego Gubernatorstwa. Przed wojną ukończyła Gimnazjum Zgromadzenia Sacre-Coeur w Polskiej Wsi koło Pobiedzisk.

 

Podczas okupacji kontynuowała naukę na tajnych kompletach w Liceum Zofii Kurmanowej, gdzie w 1942 r. zdała maturę. Po maturze wstąpiła do 2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej „Żbik” AK. Wykonywała zadania w ramach akcji „N”. Została aresztowana 6 czerwca 1943 r. podczas podrzucania ulotek na teren wojskowy przy ul. Wiśniowej. W czasie rewizji w jej domu znaleziono liczne koperty zaadresowane przez siostrę, Halinę „Sowę”, do Niemców. Pod nieobecność siostry całą winę wzięła na siebie.

 

Po dwóch dniach przesłuchań, połączonych z torturowaniem w al. Szucha, została przewieziona na Pawiak. Pomimo kolejnych przesłuchań niczego nie ujawniła. Zamknięta w izolatce – na bibułce – napisała Drogę Krzyżową, którą udało się jej przekazać na wolność. Tekst został opublikowany w prasie konspiracyjnej.

 

Elżbieta Krajewska w dniu 5 października 1943 r. została wywieziona do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie 14 stycznia 1944 r. zmarła na tyfus.

 

„W murach aresztu” – inscenizacja na podstawie Drogi Krzyżowej

ułożonej i odprawianej przez więźniów Pawiaka w latach 1943–1944

Poniedziałek 19 marca 2018 r. o g. 17.00

Mauzoleum Walki i Męczeństwa

(filia Muzeum Więzienia Pawiak)

al. Jana Chrystiana Szucha 25

00-580 Warszawa