Lekcje muzealne w Pałacu – tematy i sposób rezerwacji

Program edukacyjny

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

UWAGA! Z powodu remontu siedziby głównej Muzeum Niepodległości lekcje będą odbywały się w oddziale Muzeum – Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Koszt lekcji: 5 zł od osoby + 60 złotych

Zamówienia lekcji muzealnych przyjmuje Dział Edukacji Muzeum Niepodległości, telefon: 22 927 96 43, e-mail: f.plociennik@muzeumniepodleglosci.art.pl

Oferta lekcji muzealnych dla uczniów szkół podstawowych:

Historia Polski w pigułce
W czasie lekcji uczeń poznaje główne wydarzenia z przeszłości Polski przedstawione w prosty, przystępny sposób. Lekcja może uwzględniać różne aspekty historii: Symbole państwowe, W okresie polskich powstań narodowych; Walka o niepodległość i granice

Tajemnice warszawskiej Cytadeli to zajęcia edukacyjne, które mają na celu przedstawienie najważniejszych wydarzeń związane z historią tego niezwykłego obiektu powstałego w czasach zaborów.

Mazurek Dąbrowskiego ,,hit” nieśmiertelny

Na zajęciach uczniowie poznają historię  najbardziej rozpoznawalnej  pieśni patriotycznej, która stała się  w 1927 roku hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej

Ojczyzna na pięciolinii

Śpiewane przed bitwą, w obcej ziemi, w marszu, w niewoli, w podziemiu, pod ryzykiem kary śmierci, w trakcie demonstracji. Hymny, pieśni, i piosenki od zawsze towarzyszyły naszym przodkom w momentach największych uniesień, ale także w codziennej prozie. W ramach lekcji uczniowie poznają najważniejsze polskie pieśni i piosenki patriotyczne.

Moda na patriotyzm. Czy bycie patriotą to wyłącznie męskie zajęcie?

Zajęcia są formą ukazania różnych postaci zaangażowanych w działalność patriotyczną, ze szczególnym podkreśleniem aktywności kobiet zaangażowanych w ważne wydarzenia z historii Polski. Uzupełnieniem toku narracji jest zobrazowanie patriotyzmu kobiet przykładami biżuterii patriotycznej.

Moda na patriotyzm. Czy w dobie sms-ów i e-maili pocztówka jest trendy?

W trakcie spotkania uczniowie poznają historię i walory pocztówek. W oparciu o przykłady ze zbiorów Muzeum przeanalizowane zostaną różne symbole używane przez autorów pocztówek oraz ich patriotyczny charakter.

Moda na patriotyzm. Powstańcze historie to tytuł najnowszego spotkania przygotowanego przez pracowników Działu Edukacji MN. Będzie to okazja do poznania niezwykłej historii  Polaków walczących o niepodległość w XIX i XX w.

Oferta lekcji muzealnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych:

Romuald Traugutt, dyktator powstania styczniowego

W czasie zajęć uczeń pozna niezwykłe życie ostatniego dyktatora powstania styczniowego, jego młodzieńcze fascynacje matematyką, malarstwem i historią po tragiczny finał, śmierć na stokach Cytadeli Warszawskiej tuż po zakończeniu powstania styczniowego.

Polskie drogi do niepodległości
Lekcja jest próba przybliżenia uczniom okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości oraz postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i ich wkładu w tworzenie niepodległego państwa polskiego. Uczeń pozna też trudności pierwszych lat istnienia II RP.

Od ucznia do legionisty

W czasie zajęć uczestnicy poznają historię i losy żołnierzy Legionów Polskich pod dowództwem brygadiera Piłsudskiego. Wśród nich było wielu młodych chłopców, gimnazjalistów, którzy ochoczo zaciągali się, by walczył o niepodległość, choć… niektórzy, jak 16-letni Leopold Okulicki, musieli w tym celu uciekać z domu przez okno.

Józef Piłsudski, rewolucjonista, brygadier i marszałek
Tematem zajęć jest zaprezentowanie uczniom postaci Józefa Piłsudskiego oraz jego wkładu w tworzenie niepodległego państwa polskiego. Uczeń pozna okoliczności odzyskania niepodległości i trudności pierwszych lat wolności.