Do zakończenia projektu pozostało:

"Dostosowanie Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów do nowych funkcji kulturalnych i edukacyjnych
w tym dla osób niepełnosprawnych"
dni
0
9
godz.
0
9
min.
3
8
sek.
1
7

Publikacje Muzeum Niepodległości – 2019


Stanisław Moniuszko, album pod redakcją Tadeusza Skoczka

Stanisław Moniuszko, album pod redakcją Tadeusza Skoczka

Album wydany w ramach obchodów „Roku Witolda Gombrowicza, Roku Stanisława Moniuszki i Roku 20-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego” w serii „Wielcy Polacy”, w której ukazały się tomy: Jan Paweł II. Droga do świętości; Mikołaj Kopernik oraz Józef Piłsudski. Publikacja zawiera wiele nieznanych fotografii zgromadzonych w zbiorach muzealnych i bibliotecznych, m. in.: Muzeum Niepodległości, Biblioteki Narodowej, Biblioteki Jagiellońskiej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także przedruk z monografii artysty, wydanej w Kijowie w 1914 roku, autorstwa A. Polińskiego. Ponadto tom zawiera bibliografię naukową. Publikacja została dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.


Format 24 x 33 cm, oprawa twarda, kolorowe ilustracje;  s. 200.


Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku

Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku, pod redakcją Tadeusza Skoczka

Informator wystawy prezentowanej w Galerii Brama Bielańska Cytadeli Warszawskiej
od 30 sierpnia do października 2019 r. Publikacja zawiera teksty:  Dariusza Parzyszka
i Tadeusza Skoczka oraz reprodukcje fotografii, przedstawiających najmłodszą jednostkę wojskową II Rzeczypospolitej, która pełniła funkcje reprezentacyjne oraz ochrony
i zabezpieczenia najważniejszych obiektów w garnizonie warszawskim. Wystawa zorganizowana w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Format 230 x 205 mm; kolorowe ilustracje; oprawa miękka; s. 68.

Dziś idę walczyć, Mamo. Rysunki Bogusława Lustyka
Dziś idę walczyć, Mamo. Rysunki Bogusława Lustyka


Dziś idę walczyć, Mamo. Rysunki Bogusława Lustyka, pod redakcją Tadeusza Skoczka

Informator wystawy prezentowanej w Galerii Brama Bielańska Cytadeli Warszawskiej od 30 lipca do 25 sierpnia 2019 r. Publikacja zawiera teksty:  Macieja Białeckiego, Izabeli Mościckiej, Tadeusza Skoczka i Leonarda Sobieraja oraz reprodukcje prac Bogusława Lustyka. Wystawa została przygotowana z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Format 230 x 205 mm; ilustracje; oprawa miękka; s. 96.


Samorząd Kultura Europa


Samorząd – kultura – Europa, pod redakcją Janusza Gmitruka i Tadeusza Skoczka


Publikacja zawiera materiały z konferencji naukowej pt. „Samorząd – kultura – Europa”, zorganizowanej w dniu 25 kwietnia 2019 r. w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej przez Muzeum Niepodległości w Warszawie i Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne,
z okazji jubileuszu dwudziestu lat działalności samorządowej w Polsce. Publikacja posiada recenzje naukowe.


Format 165 x 235 mm; oprawa miękka; s. 196.

Kobiety Aktywne w Walce o Wolną Polskę i Własne Prawa


Kobiety aktywne w walce o wolną Polskę i własne prawa  (materiały z debaty historycznej), pod redakcją Tadeusza Skoczka i Jolanty Załęczny


Publikacja zawiera wystąpienia uczestników debaty historycznej „Kobiety aktywne w walce o wolną Polskę i własne prawa”, która odbyła się w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej w dniu 8 marca 2019 r., zorganizowanej przez Muzeum Niepodległości w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Format 165 x 235 mm; ilustracje; oprawa miękka; s. 46.

Kresy Należna Prawda i Pamięć
Nie Zemsta

Kresy. Należna pamięć i prawda – nie zemsta, praca zbiorowa pod redakcją Krzysztofa Bąkały, Witolda Listowskiego i Tadeusza Skoczka

Publikacja zawiera teksty wygłoszone podczas konferencji kresowej zorganizowanej
w Muzeum Niepodległości w dniu 7 lipca 2018 r. w ramach obchodów 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu.  Autorzy tekstów publikacji omawiają m. in. następujące zagadnienia:  napady UPA na Birczę w latach 1944-1946; upamiętnienie Obrońców Lwowa; pomoc udzielaną przez rodaków ofiarom ludobójstwa; banderyzm; projekt pomnika „Rzeź Wołyńska”. Ponadto w książce zaprezentowano bogatą dokumentację fotograficzną z dwudniowych obchodów rocznicy Krwawej  Niedzieli na Wołyniu, w ramach których odbyła się konferencja naukowa oraz  uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Publikacja posiada recenzje naukowe.

Format 165 x 235 mm; ilustracje; oprawa miękka; s. 236.

Stulecie Traktatu Wersalskiego 1919 – 2019

Stulecie traktatu Wersalskiego 1919-2019, praca zbiorowa pod redakcją Tadeusza Skoczka

Autorzy tekstów publikacji: Marian M. Drozdowski, Jan Engelgard i Tadeusz Skoczek przedstawiają m. in.  treść Traktatu Wersalskiego i jego oceny przez historyków oraz skład delegacji polskiej na Konferencję Pokojową. Ponadto w książce zaprezentowano bogatą dokumentację fotograficzną, wśród której są zdjęcia uczestników Konferencji Pokojowej, karty memoriału w sprawie zachodnich granic Polski, wizytówki polityków polskich i zagranicznych oraz listy Władysława Grabskiego, Włodzimierza Tetmajera czy Heleny Paderewskiej.

Format 165 x 235 mm; kolorowe ilustracje; oprawa miękka; s. 76.

Olga Leopoldyna Stawecka – Siostra Maria Eligia (1896 – 1933 )

Olga Leopoldyna Stawecka – siostra Maria Eligia (1896–1933). Legionistka i zakonnica, pod redakcją Tadeusza Skoczka

Katalog wystawy przygotowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zawiera teksty Tadeusza Skoczka, Janiny Kęsek, Stanisława M. Jankowskiego, Stanisława Kobieli i Stanisława Mroza. Prezentuje sylwetkę urodzonej w 1896 r. w Bochni Olgi Leopoldyny Staweckiej – legionistki, sanitariuszki, komendantki Ochotniczej Legii Kobiet w Stanisławowie i we Lwowie, a od 1922 r. siostry zakonnej w Zgromadzeniu Córek Matki Bożej Bolesnej – Serafitek.

Format 230 x 205 mm; kolorowe ilustracje; oprawa miękka; s. 72.

Wczoraj Dziś Jutro. Rysunki Ewy Urniaż – Szymańskiej

Wczoraj dziś jutro. Rysunki Ewy Urniaż-Szymańskiej, pod redakcją Tadeusza Skoczka

Katalog wystawy prezentowanej w Galerii Brama Bielańska Cytadeli Warszawskiej od 5 do 30 czerwca 2019 r. Publikacja zawiera teksty:  Danuty Kołwzan-Nowickiej, Marka Nowakowskiego, Natalii Roszkowskiej i Tadeusza Skoczka oraz reprodukcje prac artystki.  


Format 230 x 205 mm; kolorowe ilustracje; oprawa miękka; s. 64


Bronisław Władysław Linke. Sprzeciw i zaangażowanie

Bronisław Wojciech Linke.  Sprzeciw i zaangażowanie, pod redakcją Tadeusza Skoczka

Katalog wystawy prezentowanej w Galerii Brama Bielańska Cytadeli Warszawskiej od 3 kwietnia do 5 maja 2019 r. Publikacja zawiera teksty:  Izabeli Mościckiej i Krzysztofa Stanisławskiego oraz reprodukcje rysunków i plakatów Linkego z Muzeum Niepodległości w Warszawie, które posiada drugą co do wielkości kolekcję prac tego artysty, po Muzeum Narodowym w Warszawie.

Format 230 x 205 mm; kolorowe ilustracje; oprawa miękka; s. 64.


Dzieła utracone. Z przeszłości w przyszłość poprzez teraźniejszość

Dzieła utracone. Z przeszłości w przyszłość poprzez teraźniejszość, pod redakcją Tadeusza Skoczka.

Katalog wystawy prezentowanej w Galerii Brama Bielańska Cytadeli Warszawskiej od 21 lutego do 31 marca 2019 r. Publikacja zawiera teksty:  Samanty Belling, Tadeusza Skoczka i Marka Skorupskiego oraz reprodukcje prac artystów, którzy uczestniczyli w projekcie Fundacji Dziedzictwa Kultury Polskiej, polegającym na wykonaniu kopii utraconych dzieł sztuki z polskich zbiorów oraz zaprezentowaniu ich publiczności.
Format 230 x 205 mm; kolorowe ilustracje; oprawa miękka; s. 64.


„O Niepodległość”. Wystawa pocztówek patriotycznych ze zbiorów Mariana Sołobodowskiego

O Niepodległość. Wystawa pocztówek patriotycznych  ze zbiorów Mariana Sołobodowskiego,  pod redakcją Pawła Bezaka i Tadeusza Skoczka

Katalog przygotowany w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polską niepodległości. Pocztówki zostały zaprezentowane w następujących rozdziałach: Marszałek Józef Piłsudski; Twórcy Niepodległej; Powstańcom Styczniowym poświęcone; Pójdziem, gdy zabrzmi złoty róg; W walce; Polskie drogi do Niepodległej; Ku pokrzepieniu serc; W krwawym polu srebrne ptaszę; Nasze, polskie święta; Boże coś Polskę; 11 listopada. Wystawę „O Niepodległość” zaprezentowano po raz pierwszy 10 listopada 2018 roku w Muzeum Wiezienia Pawiak.

Format 163 x 240 mm; kolorowe ilustracje; oprawa miękka; s. 148


„Tryptyk Armenii: Ołtarz – Pieśń – Z ręki Boga. Katedra 2017–2018”

Katalog wystawy prezentowanej w Galerii Brama Bielańska Cytadeli Warszawskiej od 23 stycznia do 15 lutego 2019 r. Publikacja zawiera teksty Stanisława Dziedzica i  Tadeusza Skoczka oraz reprodukcje prac Janusza Trzebiatowskiego, zainspirowane kulturą Armenii. Pierwsza wystawy odbyła się w Muzeum Okręgowym w Chełmie w 1996 roku.

Format 230 x 205 mm; kolorowe ilustracje; oprawa miękka; s. 64.


Rocznik kresowy III

Trzeci numer czasopisma muzealnego wydawanego przez Muzeum Niepodległości został podzielony na działy: Artykuły i rozprawy, Materiały źródłowe, Omówienia i recenzje. Zawiera teksty m. in. o: oświacie wśród ludu ruskiego w Prowincji Galicyjskiej, kresowych nekropoliach, Targach Wschodnich we Lwowie, II Muzealnych Spotkaniach z Kresami. Pismo posiada recenzje naukowe, a streszczenia artykułów zostały przetłumaczone na języki: angielski, niemiecki i rosyjski.

Format 165 x 235 mm; ilustracje; ilość stron: 228

W stulecie utworzenia rządu Ignacego Jana Paderewskiego

W stulecie utworzenia rządu Ignacego Jana Paderewskiego (materiały z debaty historycznej), pod redakcją Tadeusza Skoczka i Jolanty Załęczny


Publikacja zawiera wystąpienia uczestników debaty historycznej W 100-lecie utworzenia rządu Ignacego Jana Paderewskiego, która odbyła się w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej w dniu 16 stycznia 2019 r., zorganizowanej przez Muzeum Niepodległości i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.


Format 165 x 235 mm; ilustracje; oprawa miękka; s. 64.

W drugim szeregu. Bohaterowie walk o niepodległość

W drugim szeregu. Bohaterowie walk o niepodległość, praca zbiorowa pod redakcją Adama Koseskiego, Tadeusza Skoczka i Jolanty Załęczny

Publikacja jest kolejną częścią realizacji planu badawczego „Pokolenia Polski Niepodległej”. Tym kilkuletnim projektem Muzeum Niepodległości zainicjowało obchody Stulecia Niepodległości. Celem podstawowym tematu jest wykazanie roli jednostek w odbudowaniu państwa i społeczeństwa po latach niewoli, wskazanie trwałości patriotyzmu i jego wartości w społeczeństwie polskim, wpisanie się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Format: 163 x 240 mm; ilustracje; oprawa twarda; ilość stron: 356.Czasopiśmiennictwo prowincji wileńskiej lat II Rzeczypospolitej

ks. Jerzy Zając, Czasopiśmiennictwo prowincji wileńskiej lat II Rzeczypospolitej

W najnowszym tomie z serii Biblioteka kwartalnika „Niepodległość i Pamięć”, autor omawia m. in. następujące zagadnienia: najstarsze diecezjalne czasopisma liturgiczno-administracyjne prowincji wileńskiej, prasę dla dzieci, czasopiśmiennictwo wileńskich studentów, prasę Akcji Katolickiej, czasopisma społeczno-kościelne, prasę codzienną, czasopiśmiennictwo zgromadzeń zakonnych, jednodniówki i kalendarze katolickie z prowincji wileńskiej. Publikacja posiada recenzje naukowe i zawiera streszczenia w językach: litewskim, włoskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Format 165 x 235 mm; ilustracje; oprawa miękka; s. 380.