Relacja ze spotkania prasowego
poświęconego Dzieciom Pawiaka

W środę 1 czerwca 2022 r. o godz. 11.00 w Muzeum Więzienia Pawiak odbyło się spotkanie prasowe poświęcone Dzieciom Pawiaka: urodzonym w więzieniu, aresztowanym razem z rodzicami, niekiedy nawet zatrzymanym jako zakładnicy.

Kilka miesięcy temu pan Mariusz Wituski, który 31 lipca 1944 r. urodził się, jako ostatni, na Pawiaku, przekazał do muzealnych zbiorów niemowlęcy kaftanik. Koszulkę, którą uszyły i podarowały jego mamie, Irenie Wituskiej, współtowarzyszki z celi. W tym właśnie kaftaniku Mariusz Wituski w dniu swoich narodzin został wraz z mamą zwolniony z więzienia przy ulicy Dzielnej.

Po wykonaniu niezbędnych czynności inwentaryzacyjnych kaftanik stał się w Dzień Dziecka 2022 r. częścią ekspozycji stałej Muzeum Więzienia Pawiak. Podczas zorganizowanego tego dnia spotkania prasowego państwo Mariusz Wituski, zastępca dyrektora ds. programowych Muzeum Niepodległości dr Beata Michalec oraz kierownik Muzeum Więzienia Pawiak Joanna Gierczyńska zaprezentowali ów niezwykły eksponat. Kaftanik można odtąd oglądać w gablocie w sali Pawiacki Dzień.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia nowego eksponatu, zdjęć z tego spotkania oraz poświęconych mu materiałów filmowych i prasowych (linki poniżej).

Linki do materiałów filmowych i prasowych dotyczących prezentacji nowego eksponatu – kaftanika niemowlęcego w Muzeum Więzienia Pawiak:

TVP3 Warszawa, „Telewizyjny Kurier Warszawski” – https://warszawa.tvp.pl/479119/telewizyjny-kurier-warszawski

Program „Zawsze na temat” – https://warszawa.tvp.pl/35707462/zawsze-na-temat

Polska Agencja Prasowa – https://www.pap.pl/…/news%2C1228030%2Ckaftanik…

TVN Warszawa – https://tvn24.pl/…/warszawa-kaftanikniemowlecy-z-1944…

Polskie Radio – https://www.polskieradio.pl/…/2970707,Kaftanik-dla…