Dni Pamięci Pawiaka 2013 – relacja

Dni Pamięci Pawiaka 2–5 października 2013 zgromadziły około 2000 osób, głównie młodzież gimnazjalną i licealną. Pierwszego dnia uczestnicy wysłuchali wykładu Roberta Markiewicza Eksterminacja i wypędzenia ludności cywilnej w czasie Powstania Warszawskiego. Autor poruszył w nim mało znany temat wywózek ludności cywilnej w czasie Powstania Warszawskiego poprzez grupowanie ich w tzw. punktach etapowych. Jednym z nich była dawna katownia gestapo w al. Szucha, gdzie obecnie mieści się Mauzoleum Walki i Męczeństwa – filia Pawiaka. Przedstawił też, jak zmieniała się liczba ludności Warszawy w latach 1939–1945, opowiedział o obozie Dulag121 i warunkach w nim panujących, o gehennie jaką przeżyli wypędzeni po powstaniu warszawiacy.

W kolejnych dniach prelekcje wygłosili Jan Jagielski z ŻIH oraz dr Maria Ciesielska. Jan Jagielski przedstawił sylwetki wybranych więźniów, m.in. Janusza Korczaka, Emanuela Ringelbluma, Dawida Przepiórki, Jana i Małgorzaty Rutkiewiczów – bliźniąt urodzonych na Pawiaku oraz przywołał najważniejsze fakty z historii pobytu więźniów pochodzenia żydowskiego na Pawiaku. W drugiej części spotkania odbył się spacer śladami dawnej dzielnicy północnej i warszawskiego getta.

Dr Maria Ciesielska wygłosiła dwa wykłady: Akcja „Tyfusy” – jeden z wielu sposobów na ocalenie życia więźniów Pawiaka oraz Czy to prawda, że na Pawiaku rodziły się dzieci? Ten ostatni wzbogacony został o oryginalne fragmenty nagrań video z Anną Tartanus-Czubatką i Lilii Hamann, które urodziły się na Pawiaku oraz Janem Herburt-Heybowiczem, najmłodszym więźniem.

Nie zabrakło również wrażeń artystycznych. Specjalnie na Dni Pamięci aktorka Maria Reif przygotowała spektakl Kamyk zacisnąć w dłoni, zachować w sercu, zostawić w pamięci – Akcja pod Arsenałem 70 lat później, w którym w rolę Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” brawurowo wcielił się Bartosz Martyna, a na skrzypcach akompaniowała aktorom Sandra Mrozowska. Z myślą o byłych więźniach Pawiaka uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 210 im Bohaterów Pawiaka, pod kierunkiem nauczycielek Beaty Regulskiej i Małgorzaty Wlazło-Rzeplińskiej, wystawili przedstawienie Pamiętamy.

Największą wagę miały jednak spotkania ze świadkami historii, nielicznymi już żyjącymi byłymi więźniami Pawiaka i Szucha: Leszkiem Zabłockim, Andrzejem Kotarskim, Stanisławem Zalewskim, Henrykiem Wasilewskim, Teresą Stępińską oraz Danutą Brzosko-Mędryk.

W Mauzoleum Walki i Męczeństwa rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Kotwica” i „Szaniec” przygotowali cykl czterech prezentacji historyczno-edukacyjnych Lepiej umrzeć niż zdradzić sprawę wraz z okolicznościową plenerową wystawą na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przebrani w mundury SS-mańskie wzbudzali żywe zainteresowanie wśród osób odwiedzających gmach Ministerstwa.

Dni Pamięci Pawiaka zwieńczył premierowy pokaz filmu Pawiak w relacjach świadków w reż. Andrzeja Kałuszko, który zgromadził około 160 osób. Wśród nich również bohaterów filmu, którzy wzruszeni dziękowali pracownikom Muzeum i reżyserowi za realizację dokumentu.

Dni Pamięci Pawiaka zostały sfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa