Pokaz filmu „Dziesięciu z Pawiaka”

Kolejny pokaz filmowy zorganizowany przez nasze Muzeum miał miejsce 23 kwietnia 2012 r. Tym razem wyświetliliśmy produkcję z 1931 r. pt. „Dziesięciu z Pawiaka” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Fabuła filmu koncentruje się wokół historii słynnej ucieczki z Pawiaka 10 więźniów skazanych ze względów politycznych na karę śmierci. Akcja została przeprowadzona przez bojówkę PPS nocą z 23 na 24 kwietnia 1906 roku, dowodził nią Jan Tomasz „Jur” Gorzechowski.

Odbicie więźniów odbyło się w sposób bezkrwawy, bez wyrywania zamków, bez przemocy i terroru. Bohaterski wyczyn szybko obrósł legendą i stał się głośny nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. W rolach głównych wystąpili Adam Brodzisz, Bogusław Samborski, Karolina Lubieńska, Zofia Batycka i Józef Węgrzyn. Komentarz historyczny do filmu wygłosiła dr Agnieszka Janiak-Jasińska z Uniwersytetu Warszawskiego.