„Gwiazdy na Syberii” – Bernard Ładysz

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza 26 listopada 2015 roku o godzinie 17. na prelekcję dr Anny Milewskiej-Młynik poświęconą  Bernardowi Ładyszowi.

Bernard Ładysz – legenda polskiej wokalistyki, pieśniarz operowy, jeden z największych basów świata mówi o sobie: Śpiewa się sercem. Mój dom rodzinny wileński był rozśpiewany. Urodziłem się w 1922 roku. W czasie wojny byłem żołnierzem wileńskiej AK ; wywieziony do Kaługi przez dwa lata śpiewałem piłując drzewo w dziewiczym lesie. Sosnowy las dobrze działał na struny głosowe. Dawał też koncerty w pobliskich kołchozach i sowchozach w Zespole Żołnierzy Repatriantów „Kaługa”. Powróciwszy  wraz końcem wojny do kraju rozpoczął profesjonalne studia śpiewacze w Wyższej Szkole Muzycznej im Fryderyka Chopina. Powiadał, że w sztuce trzeba być najlepszym. Jako jedyny polski artysta operowy  śpiewał z Marią Callas.

Od 1946 roku Bernard Ładysz mieszka w Warszawie. Po wojnie występował w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego. Od 1950 przez ponad pół wieku był czołowym basem Opery Warszawskiej, a później odbudowanego  Teatru Wielkiego.

W 1956 został laureatem premii absolutnej na  międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym im. Violettego w Vercelli, zyskując międzynarodową sławę.  Sztukę śpiewaczą Bernarda Ładysza wyróżnia cecha najważniejsza – artystyczna prawda.  Jego repertuar obejmuje arie i pieśni, ballady, romanse, musicale piosenki.

Ładysz kopia