Muzeum X Pawilonu


Muzeum jest czynne od środy do niedzieli w godzinach 9.00 – 16.00 (14-30 listopada 2018 r.) i 9-17 i w niedziele 9-16 (1 grudnia 2018 r. – 31 marca 2019 r.)

 

Informacje telefoniczne: 790 522 655 oraz  (22) 839 23 83

 

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Muzeum X Pawilonu


Muzeum jest czynne od środy do niedzieli w godzinach 9.00 – 16.00 (14-30 listopada 2018 r.) i 9-17 i w niedziele 9-16 (1 grudnia 2018 r. – 31 marca 2019 r.)

 

Ceny biletów:

Normalny: 10 zł

Ulgowy: 5 zł

Opłata przewodnicka: 60 zł

W czwartki wstęp wolny

Grupy szkolne i wycieczki proszę zgłaszać telefoniczne (22) 839 23 83 oraz 790 522 655

 

http://muzeum-niepodleglosci.pl/xpawilon/galeria-malarstwa-aleksandra-sochaczewskiego

 

IslBG

IslBG

Film o Cytadeli Warszawskiej na portalu Fakt.pl


Film o Cytadeli Warszawskiej na portalu Fakt.pl

Film o Cytadeli Warszawskiej na portalu Fakt.pl

Zapraszamy do obejrzenia materiału o naszym Oddziale Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej przygotowanego przez dziennik „Fakt”. Ciekawostki związane z Cytadelą przedstawiają pracownicy Muzeum: Michał Cieślak oraz Jerzy Wągrodzki.

http://www.fakt.pl/warszawa/xix-wieczna-twierdza-z-mroczna-przeszloscia,film,550766.html

OBCHODY 151. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO


95678Z okazji 151 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 25 stycznia 2014 r. pod Krzyżem gen. Romualda Traugutta, przy zbiegu ulic Zakroczymskiej i Sanguszki miał miejsce uroczysty Apel Pamięci w oprawie ceremoniału wojskowego, zapewnionego przez Dowództwo Garnizonu Warszawa. Po uroczystości przygotowanej przez Muzeum Niepodległości w Warszawie wraz ze Stowarzyszeniem Szarych Szeregów nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez przybyłe na uroczystość delegacje.

 

 

 

 

25 stycznia 2014 r. – Obchody 151. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego


Muzeum Niepodległości w Warszawie wraz ze Stowarzyszeniem Szarych Szeregów, uprzejmie zapraszają
na uroczyste obchody 151. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w dniu 25 stycznia 2014 r. (sobota):

godz. 10.00 – Pałac Radziwiłłów: Koncert Pamięci Powstania Styczniowego w wykonaniu m.in. artystów: Aleksandry Bubicz – sopran, Roberta Mojsy – tenor, Jerzego Antepowicza – tenor, Macieja Baranowskiego – akompaniament, Ryszarda Bacciarellego – recytacja i Karola Stępkowskiego – recytacja, poprzedzony prezentacją albumu poświęconego Powstaniu Styczniowemu, wydanego przez Muzeum Niepodległości oraz krótką prelekcją o Powstaniu.

godz. 13.00 – Krzyż gen. Romualda Traugutta przy forcie Legionów, przy zbiegu ulic Zakroczymskiej
i Sanguszki: uroczysty Apel Pamięci w oprawie ceremoniału wojskowego, zapewnionego przez Dowództwo Garnizonu Warszawa, po którym nastąpi złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez przybyłe na uroczystość delegacje.

 

         Muzeum Niepodległości w Warszawie

Święto Niepodległości w roku 150. rocznicy Powstania Styczniowego


orzelpl

Tegoroczne obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zbiegają się ze 150. rocznicą Powstania Styczniowego.  Dlatego też 11 listopada będą wspominane także bohaterskie czyny Powstańców Styczniowych, będących wzorem poświęcenia w służbie Ojczyzny dla współczesnych Polaków.

 

W imieniu Prezydenta RP w dniu Święta Niepodległości w poniedziałek, 11 listopada br. zostaną złożone wieńce w miejscach związanych z upamiętnieniem 150. rocznicy Powstania Styczniowego oraz odzyskaniem niepodległości:

 

godz. 8.15 –  Złożenie wieńca przed Bramą Straceń na stokach Cytadeli Warszawskiej – wieniec złoży Szef Kancelarii Prezydenta, Minister Jacek Michałowski.

 

godz. 8.35 –  Złożenie wieńca pod Krzyżem Traugutta w Parku im. Traugutta – wieniec złoży Szef Kancelarii Prezydenta, Minister Jacek Michałowski. 

 

godz. 8.30 – Złożenie wieńca pod pomnikiem POW na pl. Małachowskiego – wieniec złoży Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej.

 

godz. 8.30 – Złożenie wieńca pod pomnikiem Powstania Styczniowego na Powązkach Wojskowych

– wieniec złoży Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN, gen. Lech Konopka.

 

Źródło: Oficjalna strona Kancelarii Prezydenta RP

INFORMACJA O IMPREZIE ZWIĄZANEJ Z 95. ROCZNICĄ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI


Uprzejmie informujemy, że w związku z Narodowym Świętem Niepodległości w dniu 8 listopada 2013 r. (piątek) o godz. 12.00 odbędzie się uroczyste składanie wieńców i wiązanek kwiatów w Bramie Straceń na stokach Cytadeli Warszawskiej zorganizowane przez Muzeum Niepodległości. W imprezie wezmą udział delegacje zaproszonych instytucji centralnych i samorządowych, organizacji kombatanckich, społecznych i harcerskich oraz młodzież szkolna. Honorową asystę wojskową zapewnia Dowództwo Wojsk Lądowych w Cytadeli Warszawskiej.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej pod nr telefonu (22) 839-23-83.

 

 

                                                          

VIII Grenadier w Cytadeli Warszawskiej


 

W sobotę i niedzielę, 25 i 26 maja odbywał się na terenie Cytadeli konwent miłośników rekonstrukcji historycznych zarówno na żywo, jak i w miniaturowej skali. Impreza ściągnęła sporą publiczność.

Pasjonaci rekonstrukcji historycznych tłumnie zjechali na teren Cytadeli Warszawskiej z całej Polski. Łączy ich wspólna pasja do historii, a konkretnie do odtwarzania jej w najdrobniejszych szczegółach – mundurach, uzbrojeniu, sprzęcie, pojazdach.

W tegorocznym Grenadierze udział wzięło co najmniej kilkanaście grup rekonstrukcyjnych zajmujących się odtwarzaniem zwyczajów wojskowych oraz bitew z różnych okresów historii. Każda z nich przyprowadziła swoje pojazdy transportowe i bojowe. Grenadier to jedna z okazji, przy których wiele grup może się spotkać i współpracując ze sobą odtwarzać bitewne sceny na naprawdę dużą skalę.

Jest to także okazja do spotkania dla miłośników gier strategicznych i rekonstrukcyjnych w mniejszej skali. Plansze odwzorowujące historyczne ukształtowanie terenu, pieczołowicie dopracowane modele pojazdów, miniaturowi żołnierze – każdy z elementów jest efektem czyjejś wielogodzinnej pracy.

 

VIII Warszawski Konwent Gier Strategicznych GRENADIER


VIII Warszawski Konwent Gier Strategicznych GRENADIER odbędzie się w dniach 25-26.05.2013 r.
Impreza poświęcona będzie propagowaniu wszelkiego rodzaju gier historycznych i pokazów rekonstrukcji historycznej.
Spotkanie organizowane przez: warszawski Dom Kultury Śródmieście, Pracownię Mikromodelarstwa i Gier Strategicznych STRATEG i GROT, przy współorganizacji z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Muzeum Niepodległości, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego oraz  Klubu Wojsk Lądowych.
Patronatami honorowymi imprezy są: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Patronatem medialnym imprezę objęli:  TVP Historia, DO BRONI – Portal Historii Ożywionej, Forum Strategie, Federacja Rekonstrukcji Historycznej, Wargaming Zone i firma WARGAMER.
Pomysł zorganizowania konwentu wargamingowego powstał z inicjatywy Tomasz Kowalczyka instruktora z warszawskich Pracowni Mikromodelarstwa i Gier Strategicznych STRATEG oraz GROT, przy współpracy z firmą Wargamer. Następnie Małopolska Grupa Wargamingowa na wzór GRENADIERA w Warszawie, zorganizowała spotkania wargamingowe Pola Chwały w Niepołomicach pod Krakowem. 
Konwent GRENADIER organizowany jest zarówno dla osób, które nie miały kontaktu z grami historycznymi, a interesują się szeroko pojętą historią lub militariami, jak również dla doświadczonych graczy.  Konwent ma być doskonałą okazją, do zobaczenia „w akcji” systemów i gier, o których do tej pory jedynie się słyszało lub czytało. Ponadto konwent ma dać wszystkim osobom aktywnie uczestniczącym w tym hobby możliwość sprawdzenia swych umiejętności dowódczych podczas organizowanych w trakcie jej trwania turniejów. Ponadto w czasie imprezy będzie można zobaczyć prezentacje makiet i modeli do gry przygotowanych przez kluby i grupy wargamingowe. Podczas konwentu odbywać się będą także pokazy grup rekonstrukcyjnych z różnych epok historycznych, od starożytności poczynając, a na czasach współczesnych kończąc.
W tego rocznej edycji GRENADIERA będzie przeprowadzonych 7 rekonstrukcji: z VII wieku, XIX wieku, I Wojny Światowej oraz  II Wojny Światowej przy użyciu 20 pojazdów historycznych i blisko 300 rekonstruktorów.
Organizatorzy imprezy zapraszają wszystkie osoby zainteresowane grami strategicznymi, historią i militariami oraz rekonstrukcją historyczną do odwiedzenia CYTADELI WARSZAWSKIEJ (wejście przez Bramę Straceń, od strony ulicy Wybrzeże Gdyńskie) w dniach 25-26 maja 2013 roku.
25.05.2013r. 11.00 – 19.00

26.05.2013r  11.00 – 17.00

Szczegółowe informacje na stronie www.grenadier.wargamer.pl/

 

 

Majówka pod Flagą Biało-Czerwoną


2 maja 2013 roku na terenie Cytadeli Warszawskiej odbyła się Majówka pod Flagą Biało-Czerwoną. Impreza, zorganizowana przez Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy we współpracy z Muzeum Niepodległości z okazji Dnia Flagi, zgromadziła miłośników aktywności fizycznej, rekonstruktorów historycznych, miłośników historii Polski i innych. Podczas majówki odbył się Bieg Flagi, który w założeniu organizatorów ma się stać wydarzeniem cyklicznym. Impreza miała charakter pikniku, na którym każdy – mały i duży – mógł coś dla siebie znaleźć. Uczestnicy mogli bezpośrednio spotkać się z fragmentem historii, który została tu zaprezentowana. Historyczne miejsce, którym jest Cytadela Warszawska, było doskonałym tłem dla wystaw i prezentacji muzealnych, a także znakomitą areną dla przeprowadzenia Biegu Flagi.

W imprezie każdy mógł uczcić Dzień Flagi RP w sposób najbardziej mu odpowiadający: wziąć udział w konkursach strzeleckich, w grze miejskiej, konkursach rysunkowych i zabawach lub przebiec 10 km (wystartowało ponad 400 osób) albo przejść w kat. Nordic Walking 3 km.

7 Pułk Lansjerów Nadwiślańskich  prowadził pokazy walki lancą i szablą, można też było skorzystać z krótkiej konnej przejażdżki. Bardzo interesująca była prezentacja nowych muzeów, które powstają na terenie Cytadeli: Muzeum Katyńskie i Muzeum Wojska Polskiego. Niebywałą atrakcją była wystawa legendarnych  pistoletów VIS (MWP) i prywatnej kolekcji Pana Dariusza Marco Sartiego (najstarsza sztuka pochodziła z 1906 roku). Całość imprezy dopełniła piękna parada w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Marynarki Wojennej i fantastyczny występ Reprezentacyjnego Artystycznego Zespołu Wojska Polskiego. Ci co dotrwali do końca, na pewno nie żałowali. Mimo długiego weekendu frekwencja dopisała.

Na imprezę przybyli  znakomici goście: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej,  Czesław   Mroczek w towarzystwie Dowódcy Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniewa Głowienki, gen. dyw. Bogusława Packa, gen. dyw. Andrzeja Malinowskiego, admirałów i kontradmirałów, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniew Wawer. Honory gospodarzy imprezy pełnili: Burmistrz Żoliborza Krzysztof Bugla i Zastępca Burmistrza Witold Sielewicz a ze strony Muzeum Niepodległości Dyrektor ds. programowych Jolanta Dąbek.